zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
strona główna strzalka GRUZJA - Biznes i Gospodarka strzalka Wiadomości gospodarcze z Gruzji

Informacje gospodarcze z Gruzji | 2007-10-29

-- Tbilisi Water sprzedane szwajcarskiemu Multiplex Solutions

Tbilisi Water sprzedane szwajcarskiemu Multiplex Solutions

Szwajcarska spółka Multiplex Solutions przejęła za 85,66 mln dolarów firmę Tbilisi Water – państwowego monopolistę w dystrybucji wody na obszarze tbiliskiej metropolii. W pakiecie znalazła się jeszcze elektrownia wodna i jezioro zaporowe Żinwali oraz system zaopatrzenia w wodę Mcchety i kanał w Gardabani.

Multiplex Solutions nie ma doświadczenia w zarządzaniu siecią dystrybucji wody i w przyszłości prawdopodobnie wynajmie firmę administrującą systemem wodociągów. Ponadto jest to pierwsza inwestycja tej spółki na terenie Południowego Kaukazu.

Atutem zwycięzcy przetargu nie była najwyższa cena lecz perspektywy zainwestowania kolejnych 350 mln dolarów w modernizacje tbiliskich wodociągów oraz zobowiązanie do utrzymania przez 2 lata przyjętej polityki cenowej.

Taryfę dla gospodarstw domowych ustalono na 2,4 lari miesięcznie na członka rodziny, zaś firmy i inne instytucje zapłacą 4,4 lari za metr sześcienny (dotąd płacili 2,5 lari). Z kolei od 2010 r. gospodarstwa domowe zapłacą 2,95 lari. Forma rozliczeń prawdopodobnie zmieni się w najbliższych latach, gdyż firma Tbilisi Water zaczęła stopniowo wprowadzać wodomierze.

Wybierając szwajcarskiego oferenta rząd gruziński odrzucił propozycje światowych potentatów branży takich jak: Veolia Water (dawniej Compagnie Générale des Eaux), Fomento de Construcciones y Contratas (FCC), Aqualia, czy British Biwater Plc’s i Cascal. W przetargu więło również udział czesko-słowackie konsorcjum Penta and Bond Group.

Na podstawie: www.civil.ge, TV Rustavi 2

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl