zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Mtiuletia romb

Gruzja, położenie regionu Mtiuletia

W określeniu Mtiuletia kryje jest słowo "góra" (mta), co doskonale oddaje krajobraz tego regionu. Jego obszar obejmuje głównie dolinę rzeki Aragwi i stoki otaczających ją grzbietów, które odbijają z Pasma Wododziałowego w kierunku południowym. Mtiuletia ciągnie się od Przełęczy Krzyżowej (2379 m n.p.m.) na północy, do Zbiornika Żinwalskiego na południu.

Gruzja, region Mtiuletia, zbiornik Żinwalski

Osią regionu jest fragment Gruzińskiej Drogi Wojennej, wzdłuż którego skupia się miejscowe osadnictwo. Dla kontrolowania tego strategicznego szlaku wzniesiono wiele fortyfikacji i samotnych baszt, z których wiele zachowało się do dziś.

Gruzja, Mtiuletia, twierdza Ananuri
Twierdza Ananuri

Niezwykle malowniczym miejscem jest Ananuri. Znajduje sie tu idealnie zachowana twierdza, ze świątynią wewnątrz murów (XVII w.). Cały kompleks przegląda się w turkusowych wodach sztucznego jeziora Żinwali, które stworzono z myślą o hydroenergetyce. Dużym skupiskiem obronnych i sakralnych budowli w Mtiuleti są okolice miejscowości Zakatkari.

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl