strona główna strzalka WIEŚCI Z KAUKAZU - Kaukaz Północny

Kaukaz Północny | 2007-07-10

-- Zimowa Olimpiada w 2014 r. będzie na Kaukazie!

Zimowa Olimpiada w 2014 r. będzie na Kaukazie!

Międzynarodowy Komitet Olimpijski powierzył Rosji organizację Zimowych Igrzysk w 2014 r. W ostatniej turze głosowania kurort Soczi wygrał z południowokoreańskim Pyeongchangiem.

Będzie to pierwsza olimpiada zimowa organizowana częściowo w subtropikalnych warunkach. Wioska olimpijska powstanie wśród podzwrotnikowych palm, na wybrzeżu Morza Czarnego. Drugim centrum olimpijskim będzie Krasna Polana w pobliskich górach. W pobliżu wioski olimpijskiej, w samym Soczi, zostaną rozegrane konkurencje łyżwiarskie a znacznie wyżej, czyli na stokach Krasnej Polany odbędą się zawody narciarskie. Wioska olimpijska i kompleks obiektów na Krasnej Polanie zostaną połączone szybką kolejką, która przejazd zajmie około 40 minut.

Przygotowanie miasta na olimpiadę wymaga modernizacji istniejących obiektów oraz wybudowania wielu nowych. Poza obiektami sportowymi trzeba będzie również rozbudować infrastrukturę komunikacyjną i bazę hotelową miasta.

Olimpiada w Soczi nie pozostanie obojętna dla sytuacji politycznej na Kaukazie. Na przełom liczą wszystkie strony zamrożonych konfliktów. Kandydaturę Soczi gorąco popierali zarówno Gruzini, jak również liderzy separatystów z Abchazji i Osetii Południowej. Mer Moskwy Jurij Łużkow już zapowiedział liczne projekty inwestycyjne na terenie separatystycznej Abchazji. Tymczasem prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili ma nadzieję, że organizacja igrzysk tuż pod gruzińska granicą skłoni Rosję do uregulowania statusu Abchazji i pozytywnie wpłynie na współpracę gruzińsko-rosyjską.

Na podstawie: www.regnum.ru, www.sochi2014.com, www.civil.ge

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl