strona główna strzalka WIEŚCI Z KAUKAZU - Gruzja

Gruzja | 2008-04-19

-- Moskwa uznaje „de facto” gruzińskie regiony?

Moskwa uznaje „de facto” gruzińskie regiony?

W środę (16 kwietnia) rosyjski MSZ wywołał międzynarodową burzę informując o zaleceniach Władimira Putina dotyczących uregulowania stosunków z Abchazją i Osetią Południową. Ustępujący prezydent wydał instrukcje nakazujące ministerstwom i innym agendom państwowym nawiązanie oficjalnych kontaktów ze swoimi odpowiednikami w separatystycznych władzach obu regionów. Zalecenia Putina zmierzają do faktycznego uznania obu samozwańczych państw, w których powstaniu i istnieniu kluczową rolę odegrał Kreml.

Rosyjskie władze zostały zobligowane przez prezydenta do:

- współpracy z odpowiednikami w samozwańczej Abchazji i Osetii Południowej;
- zorganizowania współpracy gospodarczej, socjalnej i naukowej, która również włącza rosyjskie regiony;
- opracowania listy dokumentów wydanych przez separatystyczne władze Abchazji i Osetii dotyczących obywateli, które zostaną uznane przez organy Federacji Rosyjskiej;
- uznania podmiotów prawnych, zarejestrowanych w prawie Abchazji i Osetii Południowej;
- udzielenia wsparcia w sferze prawa cywilnego, rodzinnego i karnego;
- przygotowania się (w razie potrzeby) regionalnych placówek rosyjskiego MSZ-tu do wypełniania funkcji konsularnych wobec rosyjskich obywateli mieszkających w Abchazji i Południowej Osetii (ponad 90% populacji obu regionów).

Instrukcje prezydenta Władimira Putina wywołały euforię w Suchumi i Cchinwali, zaś Tbilisi określiło je jako „próbę zalegalizowania aneksji gruzińskich regionów”.

Na podstawie: www.regnum.ru, www.civil.ge

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl