strona główna strzalka WIEŚCI Z KAUKAZU - Gruzja

Gruzja | 2008-04-23

-- Rosjanie już strzelają - co dalej?

Rosjanie już strzelają - co dalej?

21 kwietnia rosyjski myśliwiec MIG 29 zestrzelił bezzałogowy gruziński samolot szpiegowski Hermes 450.

Zdarzenie miało miejsce w pobliżu gruzińsko-abchaskiej granicy administracyjnej, prawdopodobnie w czasie patrolu przez statek szpiegowski strefy oddzielającej obie strony konfliktu.


Poza wszystko mówiącym filmem, Gruzini posiadają również zapis z Gruzińskiego radaru, pokazujący start samolotu z lotniska w Gadaucie, zestrzelenie oraz ucieczkę rosyjskiego myśliwca w stronę terytorium Federacji Rosyjskiej.

Rosyjska reakcja jest jak zwykle nad wyraz spokojna, a dowódcy lotnictwa uspokajają, iż zestrzelenie myśliwca nie było możliwe, gdyż w niedziele rosyjscy piloci nie latali nad Kaukazem. Rosjanie nie zauważyli oczywiście, mimo dobrej jakości nagrania, jaki myśliwiec zniszczył samolot szpiegowski. Twierdzą jednak, że na pewno nie ich. Na dowód tego, że nie zestrzeliwują gruzińskich samolotów przypomnieli, że już kilkukrotnie zostawiono w spokoju naruszające granicę Abchazji szpiegowskie samoloty Gruzińskie.

W czasie przeprowadzonej z prezydentem Putinem rozmowy telefonicznej oraz w przemówieniu skierowanym do Gruzinów, prezydent Saakaszwili stwierdził, iż zestrzelenie samolotu jest niesprowokowanym aktem agresji wobec Gruzji oraz poważnym pogwałceniem integralności terytorialnej kraju.

Komentarz:

Po raz kolejny rosyjscy politycy oraz dowódcy wojskowi instrumentalnie wykorzystują fakty do udowodniania własnej tezy o "agresywnej Gruzji". Z kolei wykorzystanie przez rosyjski myśliwiec bazy w Gudaucie świadczy o łamaniu przez stronę rosyjską zasady "pacta sunt servanda", gdyż w porozumieniach zawartych w Stambule w 1999 r. Rosja zobowiązała się do likwidacji tej jednostki.Na koniec zostaje jedno pytanie - Co dalej?


Mateusz Bajek

Na podstawie: www.reuters.com, www.rttv.ru

Podyskutuj o tym na FORUM...

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl