strona główna strzalka WIEŚCI Z KAUKAZU - Gruzja

Gruzja | 2007-01-16

-- Kolej łącząca Azerbejdżan, Gruzję i Turcję coraz bliżej

Kolej łącząca Azerbejdżan, Gruzję i Turcję coraz bliżej

W ostatnich dniach podpisano w Tbilisi porozumienie, które znacznie przybliża rozpoczęcie budowy połączenia kolejowego z Baku ( Azerbejdżan), przez Tbilisi i Achalkalaki (Gruzja) do Karsu (Turcja). Głównym zadaniem jest budowa odcinka między Achalkalaki a Karsem. Ponadto w ramach projektu zostanie gruntownie zmodernizowana infrastruktura istniejąca już pomiędzy Baku a Achalkalaki.

Zdaniem przedstawicieli gruzińskiego rządu prace rozpoczną się najpóźniej pod koniec bieżącego roku, zaś cała lina ma ruszyć w ciągu trzech lat.

W zawartym porozumieniu strona azerska zobowiązała się do udzielenia gruzińskim partnerom 200 mln dolarów preferencyjnej pożyczki na sfinansowanie odcinka z Achalkalaki do granicy z Turcją. Sąsiedzki kredyt jest reakcją na wycofanie wsparcia ze strony USA. Amerykańska pomoc została zablokowana w Senacie na skutek silnego lobbingu diaspory ormiańskiej, która podobnie jak rząd w Erewaniu jest przeciwna projektowi. Ormianie obawiają się wzrastającej izolacji ich kraju i postulują otwarcie istniejącego połączenia przez własne terytorium.

Szef firmy Gruzińskie Koleje Irakli Ezugbaia zapewnia, że nowa trasa będzie miała zdolność do przewozu 15 mln ton w ciągu roku. Inwestycja postrzegana jest przez władze Gruzji i Azerbejdżanu nie tylko w kategoriach ekonomicznych, ale również jako kluczowy projekt geostrategiczny.
na podstawie: www.civil.ge

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl