strona główna strzalka WIEŚCI Z KAUKAZU - Gruzja

Gruzja | 2007-01-20

-- Początek odprężenia między Rosją i Gruzją

Ambasador Rosji wkrótce powróci do Gruzji – oświadczył prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, 18 stycznia, w Moskwie.

Już 3 października ubiegłego roku, Rosjanie odwołali z Tbilisi swego ambasadora Wiaczesława Kowalenko, w ramach sankcji za aresztowanie przez Gruzję rosyjskich oficerów oskarżonych o szpiegostwo. Jednocześnie Kreml nakazał zerwać z Gruzją wszelkie połączenia lotnicze, kolejowe, drogowe i morskie a także zawiesić wymianę listów i wprowadzić embargo na gruzińskie produkty. Towarzyszyła temu rasistowska kampania prowadzono na terenie Rosji wobec nielegalnych imigrantów oraz obywateli rosyjskich gruzińskiego pochodzenia.

Putin pozytywnie odniósł się do rozmowy z Micheilem Saakaszwili podczas szczytu Wspólnoty Niepodległych Państw w listopadzie 2006 r. „Zgodziliśmy się z prezydentem Gruzji, że powinniśmy podjąć działania zmierzające do normalizacji dwustronnych relacji”.

Powrót rosyjskiego ambasadora do Tbilisi można zatem odczytywać jako ważny krok do poprawy faktycznie zamrożonych stosunków. Zapowiedzi rychłego zniesienia innych sankcji wobec Gruzji pojawiły się również na pierwszej stronie piątkowego wydania dziennika Kommiersant.
na podstawie: www.civil.ge, www.kommersant.ru

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl