zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Metro w Tbilisiromb

metro Tbilisi

Tbiliskie metro ma 2 linie i liczy w sumie 21 stacji (jedna stacja wspólna). Dłuższa linia (16 stacji) ciągnie się wzdłuż głównej osi miasta, która biegnie równolegle do rz. Mtkwari. Dzięki temu metro umożliwia szybki dojazd w rejon najważniejszych dla turysty obiektów takich jak zabytki i węzły komunikacyjne.

Metro pracuje od godz. 6:00 do 24:00. Aby wejść do metra należy kupić żeton za 20 tetri (gruzińskich "groszy"). Żeton można dostać jedynie w kasach stacji metra. Pozwala on na jednorazowy przejazd.

Wejścia do stacji metra są oznaczone czerwoną literą M

Napisy na peronach są dość nieliczne (zwłaszcza w porównaniu z warszawskim metrem) i do tego w języku gruzińskim. Pomocne mogą się okazać dźwiękowe komunikaty z nazwami stacji oraz inni pasażerowie.

Wejście do "strefy biletowej" jest wyposażone w stare, sowieckie bramki. Są one specjalnie wyczulone na próby wtargnięcia gapowicza w ślad za pasażerem posiadającym żeton. Bramki te potrafią czasem połknąć żeton i automatycznie zatrzasnąć się przy "podejrzanych ruchach". Dlatego należy przechodzić przez nie płynnym, zdecydowanym ruchem.

Tbiliskie metro powstało już w 1965 r., kiedy trwała w najlepsze "zimna wojna". Być może ówczesne poczucie zagrożenia atakiem nuklearnym przesądziło o znacznej głębokości.

Wyczuwalna na niektórych stacjach woń zgniłych jaj nie bierze się z stanu czystości, lecz jest przejawem obecności wód termalnych bogatych w siarkę.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl