zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
strona główna strzalka GRUZJA - turystyka strzalka Aktualna pogoda i prognozy

Pogoda w Gruzji rombNie widzisz animowanych prognoz dla wybranych miast? Sprawdź, czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję wyświetlania animacji Flash.

Jeśli okienka z pogodą nie wyświetlają się poprawnie należy odświeżyć stronę.

Jaka jest pogoda w Gruzji?

Warunki pogodowe w Gruzji są bardzo zróżnicowane przestrzennie. Generalnie panuje ciepły klimat podzwrotnikowy, ale pogoda w danym miejscu mocno zależy od wysokości i oddalenia od morza. Zarówno latem i zimą wystarczy przejechać kilkanaście kilometrów by przenieść się z tropików w polarne chłody lub z wilgotnego lasu na suchą półpustynię. Można śmiało powiedzieć, że pogoda w Gruzji zależy głównie od właściwości terenu.

Na zachodnich, nadmorskich nizinach zima jest ciepła i wilgotna, zaś lato upalne i parne. Z kolei w Tbilisi i na wschodnie kraju klimat jest dużo bardziej suchy. Tu zima przechodzi bez większych mrozów, zaś lato jest skwarne i z małą liczbą dni z deszczem. Tereny górskie i płaskowyże chechują się silną piętrowością, czyli im wyżej tym chłodniej i więcej opadów.

Średnia roczna suma opadów zmienia się od 400 mm w okolicach miasta Rustawi na wschodzie kraju, do prawie 4000 mm na zboczach gór Mechceckich (okolice Batumi), które są wystawione na działanie morskich mas powietrza. Dla porównania, średnia roczna suma opadów dla terytorium Polski wynosi 600 mm.

Kilka danych o klimacie w Tbilisi:

* średnia roczna temperatura powietrza + 13°C (dla Warszawy +8°C)
* średnia temperatura w lipcu +24°C (dla Warszawy +19°C)
* średnia temperatura w styczniu +0,9 (dla Warszawy 4°C)
* najbardziej wilgotne miesiące - kwiecień, maj, czerwiec
* najbardziej suche miesiące - grudzień, styczeń, luty

Gruzja pogodą podzielona...

Generalnie we wschodniej połowie kraju, tj. na wschód od Gór Suramskich, najbardziej mokra jest wiosna, zaś na zachodzie najwięcej pada w drugiej połowie lata. Opady w lecie mają przeważnie postać krótkotrwałych, przelotnych ulew. Pogoda w Gruzji na ogół sprzyja różnym formom aktywności turystycznej, ale warto być zawsze przygotowanym na zmiany aury. Szczególnie niestabilna jest pogoda w wysokich górach. Rekordowo szybkie zmiany pogody w Gruzji występują wokół wysokich, samotnych szczytów, takich jak np. Kazbek (w promieniu 50 km może być bezchmurne niebo a sam szczyt Kazbeka tonie w chmurach i jest burza).

Podyskutuj o tym na FORUM...


Aktualne warunki atmosferyczne i prognoza pogody dla wybranych miejsc w Gruzji romb

Achalciche Achalciche
Achalgori Achalgori
Achalkalaki Achalkalaki
Ambrolauri Ambrolauri
Bolnisi Bolnisi
Bordżomi Bordżomi
Calka Calka
Chaszuri Chaszuri
Duszeti Duszeti
Gardabani Gardabani
Gori Gori
Gurdżaani Gurdżaani
Keda Keda
Kobuleti Kobuleti
Kwareli Kwareli
Lagodechi Lagodechi
Lentechi Lentechi
Pasanauri Pasanauri
Przełęcz Krzyżowa Przełęcz Krzyżowa
Saczchere Saczchere
Sagaredżo Sagaredżo
Samtredia Samtredia
Senaki Senaki
Suchumi Suchumi
Telawi Telawi
Tianeti Tianeti
Tkibuli Tkibuli
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl