zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
strona główna strzalka GRUZJA - biznes i gospodarka

Gruzja - biznes i gospodarka romb

Gruzja, gospodarka Gruzja, gospodarka
Dzisiejszy kurs gruzińskiej waluty - lari (GEL) Charakterystyka gospodarki Historia gospodarcza Gruzji

Gruzja jest krajem rozwijającym się o gospodarce rynkowej, opartej na prywatnej własności. W 2006 r. krajowa gospodarka „pędziła” z szybkością 9,4% rocznego wzrostu PKB. Obecnie produkt krajowy brutto wynosi 1 763 dolary na osobę. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w 2006 r. osiągnęły wartość 1, 117 mld dolarów, czyli ponad 200% więcej niż rok wcześniej.

Po objęciu władzy liderzy „rewolucji róż” wyraźnie przyspieszyli reformowanie systemu gospodarczego i prawnego. Wzrosła też dynamika gospodarczej odbudowy kraju, który borykał się z głębokim kryzysem wywołanym destabilizacją państwa w latach 1989-94. Polityczne wstrząsy nałożyły się wówczas na trudności procesów transformacji.

Dotychczas największym partnerem handlowym Gruzji była Rosja, lecz rosyjskie embargo nałożone jesienią 2006 r. zmusiło Gruzinów do szukania innych rynków zbytu. Szybko rośnie wymiana z sąsiednimi krajami oraz obszarem Unii Europejskiej, w tym z Polską.

Podyskutuj o tym na FORUM...


WIADOMOŚCI GOSPODARCZE romb

Brak połaczenia