zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
strona główna strzalka GRUZJA - turystyka

Gruzja turystyka romb

Gruzja, informacje praktyczne Gruzja, prognoza pogody zabytki Gruzji, Gelati Gruzja, atrakcje turystyczne, trekking, Gergeti
poradnik turysty
-informacje praktyczne-
Aktualna pogoda i prognozy Zabytki Gruzji atrakcje turystyczne
-odwiedź koniecznie-
Gruzja, relacje z wypraw

relacje
z wypraw
Wycieczki konne w regionie Borżomi

Wycieczki konne w regionie Borżomi


Gruzja dlaczego warto?

Tbilisi turystyka podróże zwiedzanie stare miasto
Stare miasto w Tbilisi, fot. Dorota Chomiak

Gruzja jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie zakątkiem świata. Egzotyczna i barwna przyroda, liczne zabytki, prastara kultura oraz oryginalny folklor to tylko niektóre z bogatych walorów tego kraju. Przybysze mogą liczyć na niezwykłą gościnność Gruzinów, którzy chętnie wskażą drogę, przenocują i zaproszą na tradycyjną ucztę - suprę.

Wielkim atutem Gruzji jest niebywała różnorodność krajobrazu i kultury. W czasie kilkugodzinnej przejażdżki można przemierzyć niemal wszystkie strefy klimatyczne. Równie szybko zmieniają się grupy etniczne, języki, religie i architektura.

Gruzja jak można ciekawie spędzić czas?

Żaden turysta ani podróżnik w Gruzji nie będzie się nudził? Walory przyrodnicze i kulturowe tego kraju pozwalają spełnić niemal wszystkie atrakcyjne pomysły na wypoczynek.

Turyści spragnieni słońca mogą oddać się plażowaniu na wybrzeżu Morza Czarnego w okolicach Batumi, Sarpi i Kobuleti czy choćby na magnetycznych piaskach kurortu Ureki. Na wakacje i wczasy można więc wybrać bardziej egzotyczny kierunek.

Miłośników architektury z pewnością pochłonie zwiedzanie zabytków, a w Gruzji jest co zwiedzać. Mimo burzliwej historii do dziś przetrwały oryginalne świątynie chrześcijańskie liczące ponad 1000 lat, antyczne twierdze, monumentalne miasta skalne a wreszcie malownicze starówki miast. Na stronie "zabytki Gruzji" znajdziesz interaktywną mapę i opisy ponad 40 pomników gruzińskiej architektury.

Wynajem auta w Gruzji. Rezerwuj samochód w Tbilisi!

Kaukaz Uszba Ushba turystyka podróże zwiedzanie stare miasto
"Metterhorn Kaukazu" - Uszba (4710 m n.p.m.)
fot. Justyna Jakubowska

Pomiędzy zwiedzaniem zabytków dobrze będzie znaleźć czas na gruzińskie muzea, które mogą pochwalić się bezcennymi kolekcjami archeologicznych odkryć i perełek miejscowej kultury.

Gruzińska sztuka to również koncerty oraz występy słynnych w świecie zespołów tanecznych i wokalnych. Gruzińskie pieśni najczęściej usłyszysz w salach koncertowych stołecznego Tbilisi.

Gruzja to także kraj żywej kultury ludowej. W górskich regionach można przyjrzeć się prastarym festiwalom, które do złudzenia przypominają pogańskie rytuały. Kontakt z kulturą warto połączyć z agroturystyką u górali. Przez kilka dni podróżnik poznaje gruzińskie zwyczaje i tradycje i ma okazję posmakować domowych specjałów kaukaskiej kuchni.

Gruzińskie góry oferują ogromny wachlarz krajobrazów, wysokości i... wyzwań. Na górskie wędrówki, trekking, hiking warto jest przenieść się z "zadeptanej" Europy w Kaukaz. Ogromne przestrzenie i porywające krajobrazy rekompensują brak szlaków i przeważnie raczkująca infrastruktura. W górskich regionach doskonale rozwijają się konne obozy wędrowne, jak i turystyka piesza.

Wyższe góry, takie jak Kazbek czy Ściana Bezingi są celem alpinistów a plecakowcy ruszają w ich sąsiedztwo na trekking. Najbardziej ambitnych wspinaczy przyciąga "kaukaski Matterhorn" , czyli zabójcza Uszba. W górskich kurortach Gudauri i Bakuriani na narciarzy czekają wyciągi, utrzymane stoki oraz pełna infrastruktura hotelowa i gastronomiczna.

Wycieczki w góry można urozmaicić sportem wodnym. Bystre rzeki (np. Rioni w Raczy) znakomicie nadają się na emocjonujący rafting a spokojniejsze odcinki (np. Mtkwari poniżej Groi) są wykorzystywane przez spływy kajakowe.Kaukaz, góry w Gruzja, turystyka w Gruzji, wycieczki do Gruzji, trekking w Gruzji, podróże, zwiedzanie, stare miasto
Trekking w Małym Kaukazie
fot. Krzysztof Dołęgowski

Gruzińska przyroda często jest ostoją rzadkich gatunków. Znaczna ilość endemitów i reliktowych formacji roślinnych stanowi spory potencjał dla ekoturystyki. Z kolei gniazda i zimowiska rzadkich ptaków przyciągają specjalistyczne wycieczki do Gruzji. U schyłku XX wieku zaczął się rozwijać tu birdwatching.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że szutrowe drogi w górach to cel typowych wypraw off-road. Ciekawe trasy o różnej skali trudności coraz częściej przyciągają polskich zapaleńców ekspedycji 4x4.

Gruzja - kolebka wina staje się również celem specjalistycznych wyjazdów do winnic Kachetii. Amatorzy i znawcy win zaczęli chętnie odwiedzać piwnice gruzińskich winiarzy, gdzie dojrzewają doskonałe wina z miejscowych szczepów - Saperawi, Chwanczkara, Napareuli czy Cinandali. Takie wycieczki do Gruzji często mają również na celu rozkoszowanie się potrawami gruzińskiej kuchni.

Na końcu tej przydługiej listy nie może zabraknąć fotografów. Malownicze krajobrazy Gruzji i pogodni ludzie są wyjątkowo wdzięcznymi tematami fotograficznych wyjazdów.

Gruzja turystyka - ruch turystyczny - infrastruktura

toasty gruzińskie, kuchnia dania gruzińskie, Gruzja, turystyka w Gruzji, wycieczki do Gruzji, trekking w Gruzji, podróże, zwiedzanie, stare miasto
Tradycyjna uczta-supra z toastami.
fot. Justyna Jakubowska

Turystyka w Gruzji to sektor, który szybko podnosi się z zapaści. Jednak ciągle stanowi ona "terra incognita" dla polskich turystów i podróżników. Chociaż z roku na rok przybywa turystów to gruzińskim zabytkom, miastom i górom daleko do europejskich tłumów. W centrum gruzińskiego trekkingu - okolice miasta Kazbegi i góry Kazbek - przewija się jedynie od kilkunastu do kilkudziesięciu turystów dziennie... W tym samym czasie Tatry i Alpy przeżywają istne oblężenie.

Wprawdzie do Gruzji jest dalej a infrastruktura turystyczna słabiej rozwinięta lecz z całą pewnością jest to kierunek warty niejednej wyprawy i wycieczki. Póki co oficjalne statystyki pokazują, że w 2005 r. Gruzję odwiedziło jedynie 560 Polaków.

Góry, wino i morze. Wielka wyprawa przez Gruzję z biurem podróży Mediusz.Podyskutuj o tym na FORUM...


zabytki, kościół gergeti, Gruzja, turystyka w Gruzji, wycieczki do Gruzji, trekking w Gruzji, podróże, zwiedzanie, stare miasto

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl