zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Swanetia romb

Gruzja, położenie regionu Swanetia

Galeria zdjęć ze Swanetii

Pośród najwyższych szczytów Kaukazu leży Swanetia - region znany z fantastycznych krajobrazów, nieskażonej przyrody, unikalnego folkloru, skarbów kultury i walecznych górali żyjących w kamiennych basztach. W Swanetii odradza się turystyka. Po „rewolucji róż” udało się przywrócić kontrolę władz centralnych nad regionem. Jednak do dziś istnieje realne zagrożenie napadami rabunkowymi, dlatego decydując się na podróż w Swanetii należy wybrać najbezpieczniejsze opcje.
zobacz koniecznie: Gruzja - bezpieczeństwo (poradnik turysty)

Pobożne Swanki
Pobożne Swanki
fot. Justyna Jakubowska


Swanetię zamieszkuje grupa etnograficzna Gruzinów zwanych Swanami. Posługują się swanuri, czyli jednym z dialektów języka gruzińskiego. Zarówno język, jak i obyczaje wyraźnie różnią ich od rodaków z innych regionów. Dość oryginalna kultura Swanów powstawała na skutek wielowiekowej izolacji mieszkańców regionu od reszty Gruzinów.

Wioska Uszguli na tle Sciany Bezingi
Wioska Uszguli na tle Sciany Bezingi
fot. Justyna Jakubowska

Według historyków, początki gruzińskiego osadnictwa w Swanetii sięgają przynajmniej drugiego tysiąclecia przed Chrystusem a więc już jakieś 4 tysiące lat kultura Swanów rozwija się na wpół niezależnie. Przez całe wieki Swanowie skutecznie bronili swej niezależności. Ani Mongołom ani też innym najeźdźcom nie udało się zniewolić swaneckich górali.

Baszty w Uszguli (Ushguli)
Baszty w Uszguli (Ushguli)
fot. Justyna Jakubowska

Dopiero Rosjanie włączyli region do swego kolonialnego imperium, choć nawet w czasach sowieckich ich władza w Swanetii była dość wątła. Z podobną determinacją Swanowie bronili się przed rodzimymi feudałami, którzy usiłowali uczynić z nich chłopów pańszczyźnianych. Górna Swanetia wychodziła z tej walki zwycięsko, zaś Dolna podlegała mniejszym lub większym wpływom gruzińskich książąt. Region dzieli się na dwa subregiony, przedzielone zlodowaciałym grzbietem Gór Swaneckich (Laila 4008 m). Tymczasem od kaukaskich republik Federacji Rosyjskiej oddziela Swanetię Pasmo Wododziałowe (Główne) Kaukazu Wielkiego. Kilka jego szczytów to pięciotysięczniki (np. Szchara) a wiele innych przekracza 4000 m n.p.m. Z tego pasma spływają największe lodowce Gruzji, takie jak rozległy Lechziri. Z Swaneti można również podziwiać masyw Elbrusa, choć znajduję się on około 10 km na północ od gruzińskiej granicy.

Uszba -
Uszba - "Metternhorn Kaukazu"
fot. Justyna Jakubowska

Swanetia jest głównym ośrodkiem gruzińskiego alpinizmu. To właśnie tutaj znajdują się najwyższe i najpiękniejsze szczyty o dużym stopniu trudności, m.in. Uszba, Dżangitau, Szchelda. Mekką wspinaczki jest słynna Ściana Bezingi, którą tworzy kilka pięciotysięczników, w tym pierwsza góra Gruzji - Szchara (5068 m n.p.m.). Apetyty wspinaczy rozpala szczególnie Uszba.

Uszba (4710 m n.p.m.)
Uszba (4710 m n.p.m.)
fot. Justyna Jakubowska

Wprawdzie sięga „zaledwie” 4 710 m n.p.m., ale wyjątkowy kształt i pionowe ściany przysporzyły jej określenia „Matterhorn Kaukazu”. Z kolei zmiennej pogodzie wokół wierzchołka i sporym trudnościom wspinaczki Uszba zawdzięcza miano „Wiedźmy.

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl