zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
strona główna strzalka GRUZJA - wino gruzińskie

Wino gruzińskie romb

wina gruzińskie w ofercie sklepu internetowego www.goldofgeorgia.pl

Dlaczego wina gruzińskie są wyjątkowe?

Odpowiedź jest prosta. Są pyszne i są tylko tam.

Szczepy tych winogron są endemiczne, a więc nie występują poza Gruzją nigdzie na świecie. Uprawa winorośli ma wielotysięczną historię, a metody produkcji najlepszych win nie zmieniły się od setek lat - to rarytas dla ludzi ceniących ekologiczne uprawy i najwyższą jakość. Jest też aspekt ekonomiczny - niezwykle korzystna relacja ceny do jakości, która zaskakuje nawet jurorów na międzynarodowych konkursach, gdzie gruzińskie wina od lat otrzymują najwyższe oceny, nieraz przewyższając jakością kosztujące paręset złotych produkty z Francji czy Włoch.

Wybierając gruzińskie wino, wskazana jest jednak rozwaga. Najtańsze gatunki, sprzedawane w supermarketach, a przed embargiem na nie masowo wysyłane do Rosji niestety nie są winami, mówiąc kolokwialnie, z najwyższej półki. Szkoda, bo ta "masówka" psuła i psuje prestiż win gruzińskich i ochotę wyrobionych klientów na spróbowanie tych naprawdę wspaniałych smakowo i jakościowo win. Klientów, którzy kupują wina w troszkę wyższych kategoriach cenowych zaskakuje ich jakość i jednomyślnie przyznają, że smakują one dużo "lepiej" niżby wskazywała na to cena.


Przyglądając się najbardziej cenionym gruzińskim producentom (np. Rachuli Wine, czy najstarszej istniejącej w Gruzji firmie winiarskiej Corporation Kindzmarauli) przekonać się można, że dziś tradycyjne metody produkcji i biologiczne uprawy idą ręka w rękę z najnowocześniejszymi technologiami i precyzyjną aparaturą, aby zagwarantować stałą, powtarzalną ale zawsze wysoką jakość produktu. Producentom udało się przyciągnąć zagranicznych inwestorów, unowocześnić pewne procesy, zachowując przy tym wyjątkowość i charakter. Wina tych firm są już zresztą w Polsce, a wyselekcjonowane zostały przez spółkę Grusignac, szczycącą się w Europie od wielu lat tytułem najlepszego importera win gruzińskich. .

Jeśli mamy taką możliwość, jedźmy do Gruzji, aby naprawdę poczuć ducha win gruzińskich, pooddychać tamtejszym powietrzem, napić się źródlanej wody, zachwycić krajobrazem i posiedzieć z przemiłymi mieszkańcami przy zawsze sowicie zastawionym stole. Gruzja to kraj mały, otoczony z północy i południa Kaukazem, poprzecinany licznymi rzekami i dolinami. Kraj z różniącymi się strefami klimatycznymi od subtropikalnej po kontynentalną, to również strefa Morza Czarnego.

Wszędzie tam króluje kult wina jako napoju życia. Nic dziwnego, już 5.000 lat p.n.e. uprawiano w Gruzji winorośle, z tego okresu bowiem pochodzą zarówno odkopane naczynia ze śladami kwasu winnego jak i stare ozdoby. Gruzini zdają się żyć dla wina - nawet na nagrobkach znajdywane są motywy winorośli, nie wspominając o zdobieniach na domach mieszkalnych, a finezyjne litery gruzińskiego alfabetu także czerpały inspirację z kształtu roślin winorośli.

Więcej o gruzińskim winie

Wino gruzińskie, szczepy Wytwarzanie wina w Gruzji
gruzińskie szczepy Wytwarzanie wina

Tradycje i zwyczaje związane z winem

supra - czyli uczta po gruzińsku Toasty gruzińskie gruzińskie naczynia na wino
Supra - gruzińska uczta Toasty Naczynia na wino

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl