zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówką przez ćwierć świata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówką przez ćwierć świata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówką przez ćwierć świata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja

Guria romb

Gruzja, położenie regionu Guria

Guria obejmuje nadmorską nizinę, ale i stoki Gór Mescheckich. W regionie panuje wilgotny, podzwrotnikowy klimat, który pozwala na uprawę herbaty, mandarynek a nawet pomarańczy. Gurysjkie wybrzeże zachęca do wypoczynku piaszczystymi plażami. Prawdziwym magnesem dla turystów jest uzdrowisko Ureki, gdzie występują czarne piaski o magnetycznych właściwościach.

Gruzja region Guria, plaża w Ureki, wakacje

Świadectwem bogatej i burzliwej przeszłości są liczne zabytki gruzińskiej i tureckiej architektury, budowane głównie między VI a XIV wiekiem. Znakomita większość z nich stoi w miejscu, gdzie stoki Gór Mescheckich przechodzą w Nizinę Kolchidzką.

Z guryjskiej wsi pochodzi znany w świecie polityk Eduard Szewardnadze. Największą sławę przyniosło mu piastowanie stanowiska ministra spraw zagranicznych ZSRR, które sprawował w czasach rozpadu tego totalitarnego państwa. Kres jego karierze położyła "rewolucja róż" w 2003 roku, kiedy to ustąpił z urzędu prezydenta Republiki Gruzji.

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl