zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Guria romb

Gruzja, położenie regionu Guria

Guria obejmuje nadmorską nizinę, ale i stoki Gór Mescheckich. W regionie panuje wilgotny, podzwrotnikowy klimat, który pozwala na uprawę herbaty, mandarynek a nawet pomarańczy. Gurysjkie wybrzeże zachęca do wypoczynku piaszczystymi plażami. Prawdziwym magnesem dla turystów jest uzdrowisko Ureki, gdzie występują czarne piaski o magnetycznych właściwościach.

Gruzja region Guria, plaża w Ureki, wakacje

Świadectwem bogatej i burzliwej przeszłości są liczne zabytki gruzińskiej i tureckiej architektury, budowane głównie między VI a XIV wiekiem. Znakomita większość z nich stoi w miejscu, gdzie stoki Gór Mescheckich przechodzą w Nizinę Kolchidzką.

Z guryjskiej wsi pochodzi znany w świecie polityk Eduard Szewardnadze. Największą sławę przyniosło mu piastowanie stanowiska ministra spraw zagranicznych ZSRR, które sprawował w czasach rozpadu tego totalitarnego państwa. Kres jego karierze położyła "rewolucja róż" w 2003 roku, kiedy to ustąpił z urzędu prezydenta Republiki Gruzji.

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl