zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Muzea w Tbilisiromb

Na tej stronie zebraliśmy opisy oraz praktyczne informacje o ważniejszych muzeach w Tbilisi. Bogata historia i położenie na skrzyżowaniu wielu szlaków pozostawiły w Gruzji ogromną liczbę pamiątek a nawet prawdziwych skarbów, które dziś możemy podziwiać w tbiliskich muzeach. Wśród nich na pewno nie zabraknie bogactw starożytnej Kolchidy...

Muzeum Państwowe im. S. Dżanaszia

Aleja Rustaweli 3, tel. 99 80 22
czynne: wtorek - niedziela, od godz.11:00 do 17:00

Muzeum posiada wyjątkowo bogate kolekcje przedmiotów datowanych na początki epoki kamienia i epokę brązu, które pochodzą z różnych części kraju. Wystawy pokazują styl życia, gospodarkę i kulturę minionych tysiącleci na terenie Gruzji. Prezentowana jest również pokaźna kolekcja dywanów z wielu odmiennych regionów Kaukazu. Z kolei w zbiorach numizmatów znajduje się prawie 80000 eksponatów. Wśród najcenniejszych eksponatów są m.in. antyczne ikony i unikalna biżuteria znaleziona w starożytnych grobowcach regionu Trialeti oraz w Armazi (obok Mcchety) i Wani.

Muzeum Etnograficzne - skansen na otwartym powietrzu

ul. Kus Tba, tel. 23 09 60
czynne: wtorek - niedziela, od godz.09:00 do 17:00

Położenie sprawia, że z terenu muzeum można podziwiać świetne panoramy miasta. Przestrzeń muzealna podzielona jest na 10 stref, które pokazują życie mieszkańców Gruzji w czasach starożytnych. Podstawą ekspozycji jest wiejska architektura. Przykładami budynków mieszkalnych są antyczne domy ze wschodniej Gruzji zwane "baniani sachli" i "darbazi". To solidne budowle kamienne, z płaskim dachem i filarem pośrodku. Dawne budownictwo zachodniej Gruzji reprezentują domy swaneckie, adżarskie i abchaskie. Nie brakuje też przykładów wież strażniczych, które sprowadzono z regionów północnej Gruzji - Chewsureti, Tuszeti i Swaneti. Ponadto zobaczyć można kachecką winiarnię oraz wiatraki z regionu Kartli. Wewnątrz budynków na zwiedzających czeka rękodzieło, stroje ludowe, ceramika, etc. Spore zainteresowanie budzi bazylika przeniesiona z miasteczka Tianeti oraz autentyczny rodzinny grobowiec z sarkofagami datowany na VI wiek.

Gruzińskie Muzeum Sztuk Pięknych

Aleja Rustaweli 11, tel. 99 58 95
czynne: wtorek-niedziela, od godz. 11:00 do 17:00

Chlubą muzeum jest największa w świecie kolekcja dzieł słynnego gruzińskiego prymitywisty-samouka Niko Pirosmaniszwili. Seria wystaw prezentuje kolejne okresy gruzińskiej twórczości począwszy od IV wieku aż do czasów współczesnych. Wśród najstarszych eksponatów są m.in.: rzeźby, fragmenty malowideł skalnych, a także oryginalne i skopiowane freski. Zbiory muzeum słyną z bogactwa dawnej gruzińskiej metaloplastyki. Prezentowane są unikalne wyroby ze złota i srebra, biżuteria, ozdoby oraz złote hafty. Pod względem ilości i wartości artystycznej zasobów orientalnych, muzeum plasuje się drugim miejscu w świecie zaraz po zbiorach Ermitażu i Muzeum Sztuki Orientu w Moskwie. W Tbilisi zobaczyć można ręcznie robione chusty, szale i tkaniny z Turcji, Indii oraz chanatów Samarkandy i Buchary; ponadto kuferki, bogato zdobione gablotki z lustrami, manuskrypty perskich artystów dworskich oraz ich portrety przedstawiające szachów, dworskie piękności i dygnitarzy w odświętnych strojach.

Muzeum Pieniądza

ul. Leonidze 3/5
czynne: poniedziałek - piątek, od godz. 10:00 do 16:00

Zbiory pokazują obieg pieniądza na terenie Gruzji już od czasów królestw Kolchidy i Iberii. Prawdziwym skarbem są jedne z najstarszych monet świata, bite w antycznej Kolchidzie, tj. od VI do III w. przed Chrystusem. Nazywano je "tetradrachma" i "kolchuri tetri". Do dziś zachwyca niespotykana wówczas precyzja wykonania tych monet. Kolejne wystawy ukazują zarówno obce, jak i narodowe środki płatnicze, które krążyły zamiennie lub równolegle na przestrzeni kolejnych stuleci. Wśród nich nie zabrakło monet perskich, rzymskich, arabskich, a także rosyjskich rubli i XX-wiecznych gruzińskich lari. Ciekawostką są pieniądze bite przez królów i książęta poszczególnych regionów Gruzji z okresu rozbicia dzielnicowego. Inne monety doskonale ilustrują stosunki między gruzińskimi władcami podbitymi przez sąsiednie potęgi i ich patronami. Przykładowo, w VI wieku zarządcy królestwa Kartli bili srebrne monety wzorowane na perskiej drachmie, na których umieszczali po stronie awersu podobiznę Szacha i święte ognie zoroastrian (symbol religii perskiej), zaś rewers zdobili znakiem krzyża oraz własnymi imionami zapisanymi po gruzińsku.

Muzeum Archeologiczne

ul. Agmaszenebeli, tel. 52 13 05

Muzeum Folkloru i Sztuki Użytkowej

ul. Sololaki Highway 11, tel. 99 61 52
czynne: wtorek-sobota, od godz. 11:00-17:00

Narodowe Muzeum Literatury im. G. Leonidze

ul. Czanturia 8, tel. 99 86 67
czynne: wtorek-sobota, od godz. 10:00-18:00

Muzeum Olimpijskie

Aleja Agmaszenebeli 65, tel. 95 36 87
czynne: poniedziałek - piątek, od godz. 11:00-17:00

Narodowa Galeria Obrazów

Aleja Rustaweli 11, tel. 99 58 95
czynne: codziennie, od godz. 11:00-17:00

Państwowe Muzeum Sztuki im. Sz. Amiraniszwili

ul. Gudiaszwili 1, tel. 99 66 35
czynne: wtorek-sobota, od godz. 11:00-17:00

Państwowe Muzeum Teatru, Muzyki i Kina

ul. Kargareteli 6, tel. 95 19 00
czynne: wtorek-sobota, od godz. 12:00-17:00

Muzeum Zabawek Dziecięcych im. T. Tumaniszwili

ul. Szawteli 17, tel. 92 05 97

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl