zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Pogoda i klimat ---


Aktualna pogoda
i prognoza dla Tbilisi

Klimat w Tbilisi jest cieplejszy niż np. w Warszawie, co widać przy porównaniu średnich temperatur. I tak, średnia roczna dla Tbilisi to prawie +13°C podczas gdy w Warszawie wynosi skromne +8°C. Z kolei lato w Warszawie jest bardziej znośne - średnia tem. lipca wynosi +19°C. Tymczasem w Tbilisi panują niemiłosierne upały dające średnią dla lipca na poziomie aż ponad +24°C. Letni skwar skłania wielu Tbilisyjczyków do wyjazdu na wieś, w rześkie góry.

Tbilisi, o mieście klimat

Co innego styczeń, mimo zdarzających się zimowych mrozów średnia temperatura stycznia w Tbilisi utrzymuje się powyżej zera dokładnie +0,9°C), zaś w tym samym miesiącu w Warszawie mamy średnio prawie -4°C. Jednak na skutek kłopotów z odpowiednim ogrzewaniem zimowe wyjazdy do Tbilisi mogą nie być tak przyjemne jak się wydaje z prostego porównania średnich temperatur powietrza.

Przez 3 miesiące, tj. od kwietnia do czerwca, na przechadzki po Tbilisi warto zabierać parasol. Jest to najbardziej wilgotny okres w roku. Szczególnie maj obfituje w wilgoć, kiedy spada z nieba warstwa wody o grubości prawie 10 cm.

Podsumowując, w Tbilisi panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny z gorącym i suchym latem, łagodną i suchą zimą oraz maksimum opadów przypada na miesiące wiosenne.

pogoda w Tbilisi

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl