zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Legenda o powstaniu Tbilisi romb

Legenda o powstaniu Tbilisi

Przez 15 stuleci powstanie miasta i jego nazwy zdążyło obrosnąć wieloma legendami. Jedna z nich wiąże założenie Tbilisi z polowaniem Wachtanga Gorgasali – wybitnego króla, który władał wschodniogruzińskim państwem Iberia.

Otóż, w górskiej dolinie królewska strzała dosięgła rosłego jelenia. Uciekając, ranne zwierze wpadło do obszernego źródła lecz nagle szybko wyskoczyło i zdrowe pognało w siną dal. Osłupiony król podszedł do tego miejsca i przekonał się, że tryska tam ze skał ciepła woda. Przekonany o uzdrawiającej mocy tych wód rozkazał zbudować wokół źródła swoją stolicę. Nazwał ją Tbilisi nawiązując do gruzińskiego przymiotnika “tbili”, który znaczy „ciepły”. Natomiast w innej legendzie król upolował bażanta, który spadł do źródła i ugotował się w gorącej wodzie.

I rzeczywiście jak w każdej legendzie znajdzie się w tym kilka ziaren prawdy. Autentyczną postacią jest Wachtang Gorgasali, który rządził gruzińską Iberią w latach 452 – 502, czyli blisko 500 lat przed chrztem Polski. Równie prawdziwe są źródła termalne, które przewijają się w każdej wersji tbiliskich legend.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl