zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

MAGIA ŚWIĄTYŃ – kościółki, kościoły i nie tylko romb cz. 2

Tbilisi, Ormiańska katedra Św. Jerzego/p>

Ormiańska katedra Św. Jerzego

XII-wieczna świątynia p.w. Św. Jerzego jest jednym z bardziej okazałych świadectw długich tradycji ormiańskiego osadnictwa w Tbilisi. Jeszcze w XIX wieku miasto zamieszkiwali głównie Ormianie.

Katedra znajduje się przy placu króla Wachtanga Gorgasali a więc nieopodal kilku ważnych świątyń gruzińskich, meczetu i synagogi.

Na katedralnym dziedzińcu warto zatrzymać się przy bogato zdobionym grobowcu ormiańskiego poety Sajat Nowy, który zginął męczeńsko z rąk Persów w XVIII w.

Klasztor Ojca Davida (Mamadavitis Monasteri)

Klasztor Ojca Davida (Mamadavitis Monasteri)

Spacerując po tbiliskiej starówce można dostrzeż biały kościółek stojący wysoko na zielonych stokach gór. Z pewnością będzie to klasztor Mamadaviti. Trud wejścia wynagradza rozległe widoki, ale również kojący chłód i atmosfera refleksji. Kościół znajduje się w idealnym miejscu do podziwiania panoram tbilisi. Miejska zabudowa układa się w ugięty łuk a Mamadaviti leży na jego przegubie.

Obecny kościółek powstał dopiero w XIX w. na miejscu zakonnej celi jednego z trzynastu Ojców Syryjskich, który działał na terenie Gruzji.

Wokół świątyni znajduje się gruziński panteon, z wieloma okazałymi epitafiami poświęconymi znanym twórcom kultury i osobom publicznym.

Tbilisi, Kościół Kwaszweti

Kościół Kwaszweti

W XIX wiecznej części miasta, przy głównej ulicy miasta, vis a vis parlamentu, stoi dziś kościół z białego kamienia. Niegdyś było to miejsce pogańskich kultów.

Nazwa „Kwaszweti” i powstanie pierwszej w tym miejscu świątyni chrześcijańskiej (ok. V w.) wiążą się z legendą o życiu jednego z trzynastu Ojców Syryjskich głoszących ewangelię w Gruzji. Zgodnie z legendą pewna zakonnica zapewniała, że jest on ojcem jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Odrzucając oskarżenia oznajmił, że jeśli to prawda wówczas urodzi ona dziecko a jeśli kłamie wtedy urodzi się kamień. Wkrótce przyszedł na świat kamień, zaś „kwaszweti” znaczy mniej więcej tyle co „kamienio-rództwo”.

Dziś Kwaszweti znajduje się w idealnym stanie lecz na początku lat 90-tych doznał poważnych zniszczeń podczas krótkiej, ale gwałtownej wojny domowej pomiędzy opozycją a zwolennikami obalanego prezydenta Zwiada Gamsachurdii.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl