zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka AKTUALNOŚCI

-- Djivan Gasparyan, wirtuoz DUDUK-a z Armenii na Festiwalu ETHNO PORT w Poznaniu

Djivan Gasparyan, wirtuoz DUDUK-a z Armenii na Festiwalu ETHNO PORT w Poznaniu

Djivan Gasparyan, wirtuoz DUDUK-a z Armenii na Festiwalu ETHNO PORT w Poznaniu

Muzyk wystąpi 13 czerwca 2009 r. na festiwalu Ethno Port w Poznaniu. Organizatorem festiwalu jest Centrum Kultury "Zamek".

Djivan Gasparyan, legenda nurtu Word Music, to niekwestionowany mistrz tradycyjnego instrumentu pochodzącego z Armenii, który mimo swoich niewielkich rozmiarów zaskakuje potęgą brzmienia - duduka. Zaczął na nim grać w wieku 6 lat – intuicyjnie, bez znajomości nut.

Swoją pierwszą nagrodę w konkursie dla osób grających na duduk zdobył w 1956 roku. Nie sposób wymienić wszystkich kolejnych wyróżnień. Gasparyan jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, wśród których jedną z najbardziej prestiżowych jest nagroda WOMEX 2002 /World Music Expo/ za całokształt dokonań muzycznych.

Djivan Gasparyan koncertował na całym świecie, ukazując i rozsławiając armeński folklor oraz muzykę graną na duduk. Występował solo, a także wraz z Chronos Quartet, wiedeńską orkiestrą symfoniczną oraz orkiestrami symfonicznymi z Erewania i los Angeles. Współpracował z wieloma niezwykle znanymi i cenionymi muzykami prezentującymi różne style muzyczne, wśród których byli m.in. Sting, Peter Gabriel, Michael Brook, Lionel Richie czy Hossein Alizade. Stworzył lub współtworzył muzykę do filmów: „Ostatnie kuszenie Chrystusa” /1988/, „Stan oblężenia” /1998/, „Oniegin” /1999/, „Gladiator” /2000/, czy „Doktor Żywago” /2002/.

Tak po jednym z koncertów muzyka pisał New York Times: „Djivan Gasparyan zbudował prawie cały koncert wokół spokojnych pieśni i każdą z nich przeistoczył w cichy, fascynujący dramat”.

Warto przypomnieć, iż Djivan Gasparyan koncertował już w Polsce 7 marca 2008 r. w ramach 44. WROCŁAWSKIEGO FESTIWALU JAZZOWEGO „Jazz nad Odrą”. Współpracował także z Piotrem Rubikiem w nagraniu płyty "RubikOne", która ukazała się pod koniec maja 2009 roku.


więcej na temat Festiwalu: http://www.ethnoport.pl
Strona djivana Gasparyana: http://www.gasparyanjivan.com

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl