zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka AKTUALNOŚCI

-- Toast za piękną śmierć

Toast za piękną śmierć

Pewnego wieczoru zasiedli wokół ogniska trzej wojownicy: młody, starszy i najstarszy. Popijając rozgrzewający trunek, oddawali się rozmyślaniom, gdy najstarszy z nich postawił pytanie: – Czy istnieje piękna i wspaniała śmierć? Najmłodszy odpowiedział: – Tak, wówczas, gdy poświęcenie jednego człowieka ratuje cały naród. Bohaterska śmierć to piękną śmierć! Drugi w kolejności rzekł: – Wspaniała śmierć to chyba taka, gdy ratując czyjeś życie, oddaje się w zamian swoje.

Najstarszy odezwał się po dłuższej chwili. – Obaj zapewne macie trochę racji. Sądzę jednak, że najpiękniejsza śmierć to taka, gdy człowiek odchodzi z tego świata otoczony dziećmi i wnukami, a po jego zgonie krewni i przyjaciele wspominają go jako osobę dobroduszną i łagodną, jako wspaniałego człowieka, za którym szczerze tęsknią.

Mówi się, że człowiek jest na ziemi gościem. Skoro tak, to powinien postępować wzorowo nie przez chwilę, ale cały czas. W ten sposób może zasłużyć na pośmiertną sławę wspaniałego człowieka.

Życzę wam, drodzy Państwo, stu lat życia w zdrowiu oraz wspaniałej, wzniosłej śmierci w dniu, który w księdze żywota wskazał Bóg. – Można umrzeć pięknie – mawiają Gruzini.Wszyscy Gruzini mieszkający w Polsce łączą się w wielkiej żałobie z całym Narodem Polskim.

Maria Kaczyńska i dzieci z Gruzji

Pani Prezydentowa i dzieci z Gruzji, sierpień 2008


Maria Kaczyńska i dzieci z Gruzji


Maria Kaczyńska i dzieci z Gruzji


Maria Kaczyńska i dzieci z Gruzji


archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl