zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka AKTUALNOŚCI

-- 2 października - Festiwal Gruziński w Katowicach

2 października - Festiwal Gruziński w Katowicach

W Katowicach odbędzie się wielkie święto kultury gruzińskiej dla mieszkańców aglomeracji śląskiej. Katowice dotychczas nie miały podobnego festiwalu, który przybliżałby ich mieszkańcom kulturę kaukaską. Organizatorzy chcieliby zmienić to chociaż na jeden dzień i zabrać wszystkich w magiczną podróż po Gruzji.

W programie m.in. żywe dyskusje, gruzińska kuchnia, wina, opowieści o gruzińskich zwyczajach, muzyka oraz śpiewy. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie "Projekt Śląsk" wspólnie z biurem Posła do Parlamentu Europejskiego dra Marka Migalskiego. Imprezie patronuje portal Kaukaz.pl

patronat medialny Gruzja Kaukaz targi gospodarcze

W programie m.in. planowany jest występ zespołu Czessband wraz z Aidą, którzy zabiorą katowicką publiczność w 2 godzinną podróż muzyczną w rejony Zakaukazia. Poza tym odbędą się dwa panele dyskusyjne na temat Gruzji. Pierwszy panel pt.„Perspektywy rozwoju Gruzji” ułatwi zrozumienie sytuacji politycznej w Gruzji. W drugim panelu Ślązacy dowiedzą się więcej o gruzińskiej kulturze.

Ponadto wystawione będą stoiska z winami i daniami gruzińskimi, stoiska informacyjno-promocyjne ambasady gruzińskiej oraz portalu kaukaz.pl oraz stoisko edukacyjne, gdzie będzie można nauczyć się kilku słów po gruzińsku i otrzymać swoje imię napisane w kartuli ena (języku gruzińskim).

Miejsce: Kinoteatr "Rialto", Katowice, ul. Św. Jana 24
Start: 2 października 2010, godz. 16.00

P R O G R A M

16: 00 powitanie dr Marek Migalski

16: 10- 17:30 panel dyskusyjny „ Perspektywy rozwoju Gruzji”
Paneliści: Konstantin Kavtaradze (ambasador Gruzji w RP), Krzysztof Strachota (Ośrodek Studiów Wschodnich, kierownik Zespołu Kaukaz i Azji Centralnej), Krzysztof Dąbrowski (redaktor i współzałożyciel portalu Kaukaz.pl) moderacja dr Marek Migalski

17:30- 18:00- krótka prelekcją nt. wina gruzińskiego wraz z degustacją
- opowieść o gruzińskim zwyczaju toastów: Giorgi Maglakelidze, autor książki „Toasty gruzińskie-Zapomniana sztuka światowej biesiady”

18:00- 19:30- drugi panel dyskusyjny „Wielokulturowość Gruzji”
Paneliści: Marcin Meller (dziennikarz i historyk), Giorgi Maglakelidze (autor książki „Toasty gruzińskie-Zapomniana sztuka światowej biesiady”), Aleksandra Buszkiewicz (literaturoznawca), dr Przemysław Nocuń (Instytut Archeologii, Uniwersytet Jagielloński) moderacja Anna Kokolus (socjolog i politolog)

19:30- 20:15 degustacja potraw tradycyjnej kuchni gruzińskiej
- czas na zapoznanie się z ekspozycją stałych stoisk festiwalu

20:15- 22:15 występ zespołu Czessband wraz z Aidą -2 godzinna podróż muzyczna w rejony Zakaukazia

22: 15- 22:30- przerwa

22:30- 24:00 projekcja filmu gruzińskiego „Cierpkie wino” reż. O. Iosseliani

Przez cały czas trwania festiwalu będzie można odwiedzać stoiska:
- z kuchnią gruzińską, restauracja Fantasamagoria z Katowic, prezentująca tradycyjne potrawy gruzińskie,
- winami gruzińskimi, winiarnia „Wina świata” z Katowic,
- stoisko edukacyjne: nauka podstawowych słów gruzińskich, będzie można otrzymać swoje imię napisane w języku kartuli. Dla dzieci przewidziane są mini konkursy o Gruzji,
- stoisko ambasady Gruzji w Polsce: prezentacja elementów strojów gruzińskich i typowych naczyń oraz materiałów promocyjnych,
- stoisko najbardziej znanego profesjonalnego portalu zajmującego się m.in. Gruzją kaukaz.pl- z ulotkami informacyjnymi o Gruzji, mapami oraz małą wystawą sztuki rękodzieła.

Relacja - okiem organizatora...

W sobotę, 2 października biuro Posła do Parlamentu Europejskiego dra Marka Migalskiego we współpracy ze stowarzyszeniem „Projekt Śląsk” zorganizowało wielkie święto kultury gruzińskiej w Katowicach, z panelami dyskusyjnymi poświęconymi Gruzji, z tradycyjnymi toastami gruzińskimi, degustacją potraw oraz koncertem muzyki kaukaskiej. Na festiwal przybyło ponad 200 osób, w tym wielu pasjonatów Gruzji z całej Polski.

Swoją osobą, festiwal uświetnił Jego Ekscelencja ambasador Gruzji w RP Konstantin Kavtaradze, który był gościem pierwszego panelu dyskusyjnego zatytułowanego "Perspektywy rozwoju Gruzji".
Podczas tego panelu pan ambasador, jak i eksperci: Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich i Krzysztof Dąbrowski z portalu Kaukaz.pl wspólnie z moderatorem dr. Markiem Migalskim zastanawiali się nad przyszłością Abchazji i Osetii Południowej w kontekście relacji rosyjsko-gruzińskich, polityki reintegracji tych terenów oraz nad aspiracjami euroatlantyckimi Gruzji. Zgodnie stwierdzili, że Gruzja jest niewygodna dla wielu krajów Europy Zachodniej oraz samej Unii w kontekście poprawnych relacji z Rosją. Pan ambasador wielokrotnie odniósł się za to do bardzo dobrych relacji polsko-gruzińskich i wygłosił wiele pięknych słów pod adresem przyjaźni naszych krajów.

Druga część dyskusji panelowych została poświęcona tematyce wielokulturowości Gruzji. Zaproszeni goście: dziennikarz i historyk Marcin Meller, archeolog z UJ dr Przemysław Nocuń, autor książki „Toasty gruzińskie” Giorgij Maglakelidze oraz literaturoznawca Aleksandra Buszkiewicz opowiadali o bogactwie kulturowym tego pięknego kraju Kaukazu Południowego, w odniesieniu do tego wszystkiego, co ich osobiście w Gruzji fascynuje: niezwykłej gościnności Gruzinów, ich spontaniczności, zachowania pięknych tradycji, a także urzekających krajobrazów, które polecają wszystkim zobaczyć.

W przerwach zgromadzona publiczność miała okazję uczestniczyć w tradycyjnym toaście gruzińskim, który poprowadził Giorgij Maglakelidze, wcielając się w rolę tamady (gospodarza supry- tradycyjnej biesiady gruzińskiej) oraz spróbować potraw kuchni gruzińskiej. U wolontariuszy ze stowarzyszenia "Most do Gruzji" można było otrzymać zapis swojego imienia w języku kartuli oraz zaopatrzyć się w przetwory gruzińskie.

W drugiej części wieczoru, zespół Czessband wraz z Aidą zabrał publiczność w magiczną, muzyczną podróż w rejony Kaukazu Południowego. Aida, Ormianka pochodząca z Gruzji zachęcała do wspólnego śpiewania. Nie zabrakło tradycyjnego „Suliko” oraz słynnej piosenki Filipinek „Batumi”.

Festiwal zakończył się nocną projekcją filmu Otara Iosselianiego pt. „Cierpkie wino”- ironicznej komedii opowiadającej o realiach życia w czasach komunizmu.

Mamy nadzieję, że była to niezapominania i fascynującą podróż po Gruzji.

Dziękujemy naszym sponsorom: Miastu Katowice, które objęło mecenat nad festiwalem, restauracji Fantasmagoria oraz winiarni Wina Świata z Katowic. Patronat nad festiwalem objęli: ambasada Gruzji w RP, TVP Katowice, Radio Katowice, Dziennik Polska The Times, National Geographic, Kaukaz.pl oraz stowarzyszenie Most do Gruzji.

Festiwal Gruziński w Katowicach

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl