zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka AKTUALNOŚCI

-- Uczcijmy wspólnie pamięć Ireny Schirtladze, która 67 lat temu poległa w powstaniu warszawskim

Uczcijmy wspólnie pamięć Ireny Schirtladze, która 67 lat temu poległa w powstaniu warszawskim

W środę 14 września spotkajmy się o godz. 18.00, na warszawskim Powązkach Wojskowych, w kwaterze Batalionu "Parasol", przy grobie Ireny Schirtladze ps. "Irka". Weźmy ze sobą znicze i kwiaty i bądźmy tam licznie by oddać hołd Gruzince, która zginęła w powstaniu warszawskim. Dokładnie 14 września minie 67 lat od tragicznej śmierci Irki.Miała wtedy 16 lat. Zginęła na służbie jako łączniczka batalionu “Parasol”. Niemcy zastrzelili ją, gdy biegła z meldunkiem na ulicy Ludnej.

Kim była?
Irena Schirtladze urodziła się w Polsce. Była córką gruzińskiego oficera kontraktowego kpt. pilota A. Schirtladze i Polki – Janiny Schirtladze (z domu Kicińskiej). Dorastała w Dęblinie, gdzie ojciec szkolił lotników. We wrześniu 1939 r., w okolicach Brześcia, NKWD aresztowało kapitana Schirtladze. Poem został on zamordowany w Katyniu, wspólnie z polskimi kolegami . Jedynie matka i siostra “Irki” przeżyły wojnę.

W sierpniu 1944 r. Irena Schirtladze dołączyła do batalionu Parasol na Woli a następnie przeszła wraz z nim szlak bojowy przez Stare Miasto, Śródmieście aż na Czerniaków.

“Irka”, za swoje powstańcze działania, została odznaczona Krzyżem Walecznych. Spoczywa w kwaterze “Parasola” na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Więcej o Gruzinach walczących dla Polski przeczytasz na stronie: Gruzja24.pl - Gruzini w powstaniu warszawskim

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl