zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka AKTUALNOŚCI

-- Dialogi Ziny – rozmowy o wojnie, kobietach i kategorii inności w kulturze

Dialogi Ziny – rozmowy o wojnie, kobietach i kategorii inności w kulturze

Warszawa. Wstęp Bezpłatny. Tylko po dokonaniu rezerwacji. Stowarzyszenie Praktyków Kultury przedstawia projekt poświęcony doświadczeniom uchodźczyń z Czeczenii i Inguszetii. W ramach projektu Dialogi Ziny odbędą się pokazy spektaklu Historie Ziny a także spotkania z ekspertkami. Zostaną poruszone zagadnienia związane z obecnością kobiet na wojnie, wielokulturowością, prawną sytuacją imigrantów i uchodźców, a także z kwestiami obyczajowymi.


O projekcie
Projekt Dialogi Ziny jest bezpośrednim rozwinięciem projektu Historie Ziny, zrealizowanego w 2010 roku. Historie Ziny to projekt teatralny, w ramach którego powstał spektakl, oparty o prawdziwe historie uchodźczyń z Czeczenii i Inguszetii. Opowieści kobiet zostały też wydane w formie publikacji książkowej i audiobooka. Przedsięwzięcie wywołało dużo reakcji. Spektakl bowiem poruszał tematy związane z obecnością kobiet na wojnie oraz z fałszowaniem rzeczywistości przez media. Dotykał też bezpośrednio problemu obecności uchodźców w Polsce. Widzowie często mówili, że brakuje im możliwości rozmowy po spektaklu. Dlatego w tym roku twórczynie projektu postanowiły stworzyć przestrzeń do dyskusji – rozbudować spektakl o spotkania z ekspertami.

O spektaklu
Spektakl Historie Ziny przedstawia osobiste historie z życia konkretnych kobiet w zderzeniu z zupełnie inną perspektywą. Balansuje na granicy doświadczenia jednostki i uogólnienia, uprzedzenia, powierzchownych sądów. Po jednej stronie – pojedynczy głos, po drugiej – ekran telewizora, karabin, forum internetowe. W scenariuszu wykorzystano opowieści mieszkających w Polsce uchodźczyń z Czeczenii i Inguszetii oraz fragmenty książek Zachara Prilepina - „Patologie” i Petry Procháskovej - „Ani życie, ani wojna. Czeczenia oczami kobiet”.

Rozmowy
Projekt Dialogi Ziny powstał z przekonania o konieczności rozmowy na tematy, które nieustannie budzą wiele emocji. „Punktem wyjścia są opowieści uchodźczyń. A dalej są pytania bez gwarancji znalezienia jednoznacznych odpowiedzi” , - mówi Katarzyna Regulska, autorka projektu i reżyserka spektaklu. W ramach projektu odbędą się spotkania, realizowane według trzech kluczy: rozmowy o Innej/Innym, rozmowy o wojnie, rozmowy o kobietach.

O Stowarzyszeniu SPK
Stowarzyszenie Praktyków Kultury (SPK) tworzą animatorzy i artyści działający na polu kultury żywej. Celem Stowarzyszenia jest animacja kultury, w szczególności w środowiskach izolowanych i dyskryminowanych. Wśród projektów zrealizowanych przez SPK można wymienić m.in. Integrację Kreatywną, Audiostację Falenica, Całą w Pikselach.

Najbliższe spektakle i spotkania:
4 listopada 2011 roku godz.19.00
5 listopada 2011 roku godz.19.00
6 listopada 2011 roku godz.18.30
Scena Lubelska, ul. Lubelska 30/32, Warszawa

4 listopada godz.19.00 – po spektaklu w ramach cyklu „rozmowy o Innym/Innej” spotkanie z Sacitą Khumaidovą i Larisą Sulejmanovą, ekspertkami kulturowymi z Czeczenii, związanymi z organizacjami działającymi na rzecz uchodźców i imigrantów.

5 listopada godz. 19.00 – po spektaklu w ramach cyklu „rozmowy o Innej/Innym“ spotkanie z Aleksandrą Chrzanowską, koordynatorką sekcji ds. cudzoziemców w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej.

6 listopada godz. 18.30 – po spektaklu w ramach cyklu „rozmowy o kobietach“, spotkanie z Joanną Turowicz – reżyserką filmów dokumentalnych.

Partnerzy projektu:
Projekt Dialogi Ziny jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Biura Kultury m.st. Warszawy.

Patronat medialny:
Radio Kampus

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl