zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka AKTUALNOŚCI

-- Młodzi Gruzini we Wrocławiu - Brave Kids!

Młodzi Gruzini we Wrocławiu  - Brave Kids!

Młodzi Gruzini we Wrocławiu. W tym roku do udziału w międzynarodowym projekcie edukacyjnym Brave Kids organizatorzy zaprosili wyjątkową grupę dziecięcą z Gruzji – Pesebi. Szóstka młodych mieszkańców Kaukazu nie tylko przez trzy tygodnie będzie z dzieciakami z całego świata pracować nad spektaklem prezentowanym w ramach prestiżowego Brave Festival, ale również reprezentować w lipcu tego roku Gruzję w siedzibie generalnej UNESCO w Paryżu. Brave Kids, działający przy wrocławskim Brave Festival organizowany jest po raz trzeci. Liczebnie będzie to rekordowa edycja tego projektu. Zaproszonych jest 18 grup z różnych części świata m.in. z Chin, Zimbabwe, Gruzji, Bułgarii, Tanzanii, Izraela, Rumuni, Norwegii i Czech, które równolegle będą pracować w trzech lokalizacjach: we Wrocławiu na Muchoborze i Brochowie oraz w Szczecinie. Jak mówi Grzegorz Bral - dyrektor artystyczny Brave Festival – „Tegoroczna edycja Brave Kids stawia przed nami coraz większe wyzwania. Zaprosiliśmy do Polski ponad 120 niewiarygodnie barwnych dzieci, co znaczy, że zetkniemy się z jeszcze większą ilością fascynujących historii, kultur i zjawisk, które z pewnością zachwycą widzów festiwalu.

patronat medialny Gruzja Kaukaz

Występy Brave Kids:
22 czerwca 2012, godz. 19:30 – Klub Formaty, wstęp wolny
2 lipca 2012, godz. 17:00 – Centrum Sztuki Impart, wstęp wolny
7 lipca 2012, godz. 18:30 – Centrum Sztuki Impart, wstęp 15/20 PLN

Więcej: www.bravekids.eu


Szczęśliwie udaje nam się z roku na rok powiększać i rozszerzać zakres Brave Kids. Nigdy wcześniej tyle dzieciaków nie wzięło udziału w tym wydarzeniu. Odwiedzą nas grupy młodych artystów z całego świata. Od Chin, przez Gruzję, Kirgistan po kraje Afryki. Będzie to zapewne niezapomniane spotkanie”. Idea edukacyjnego projektu Brave Kids zakłada zapraszanie artystycznie zaangażowanych grup dziecięcych. Najmłodsi przedstawiciele społeczności krajów Globalnego Południa mogą spotkać swoich rówieśników z krajów wysoko rozwiniętych. Dzięki sztuce, stanowiącej klucz i wspólny język komunikacji dzieci mogą przełamywać się, rozwijać umiejętności i uczyć się tolerancji. W twórczej działalności i wspólnym działaniu znajdują pierwiastek szczęścia, radości i bezpieczeństwa.

Grupa z Gruzji pracować będzie od 21 czerwca do 2 lipca we Wrocławiu wspólnie z dziećmi z Tanzanii, Bułgarii, Rumunii i Polski. O grupie Pesebi mówi się, że są nieoszlifowanymi diamentami roztańczonej i rozśpiewanej Gruzji. Ten zespół aktywistów porusza trudny temat różnic etnicznych rejonu Kaukazu. Działa na rzecz integracji mieszkających kiedyś w Gruzji Turków meschetyjskich, którzy ponad pół wieku temu zostali deportowani do Azji Środkowej. Od 2008 roku mogą oni wracać do swoich rodzinnych stron. Do tej pory wróciło ich ponad dwa tysiące. Dorosłych i dzieci, pozbawionych znajomości języka gruzińskiego i swoich korzeni, co prowadzi do napięć etnicznych. Turcy meschetyjscy czują się jednak muzułmańskimi Gruzinami. Projekt Stowarzyszenia Tolerant w Achalciche i wiosce Ianeti prowadzi cykl inicjatyw mających na celu zintegrować mniejszości narodowe z Gruzinami.

Tradycyjnie już wszystkie zaproszone do projekt dzieci nocują u lokalnych rodzin. Organizatorzy wciąż poszukują wolontariuszy chętnych ugościć dzieci w swoich domach, w których młodzi artyści spędzą czas pomiędzy warsztatami. Ich trzynastodniowego (20.06-03.07) pobytu u rodzin stanowi lekcję szczodrości, cierpliwości i praktycznej nauki dialogu pełnego tolerancji, możliwości realnego zetknięcia i skonfrontowania swoich przyzwyczajeń i postaw w obcowaniu z żywym przedstawicielem kultur świata.

Drugi etap to spotkanie w jednym miejscu wszystkich grup dziecięcych. – „Prawie połowa projektu odbywać się będzie na Dolnym Śląsku” – podkreśla Iwona Frydryszak producent wykonawczy Brave Kids. „Ponad 120 uczestników przeniesie się do dolnośląskich Krośnic, gdzie przygotuje spektakl finałowy. Zostanie on zaprezentowany po raz pierwszy w Krośnicach dla widzów z okolicznych miejscowości, a po raz drugi podczas finału 8 edycji Brave Festival „Wtajemniczenia kobiet”.

W odpowiedzi na zaproszenie Stowarzyszenia Kultury teatralnej „Pieśń Kozła” (organizatora Brave Festival i Brave Kids) przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy UNESCO projekt BRAVE KIDS, w lipcu tego roku zaprezentuje się również w głównej siedzibie UNESCO w Paryżu przed półtora tysięczną publicznością złożoną z międzynarodowych delegatów tej instytucji. Następnego dnia odbędzie się Seminarium BRAVE KIDS angażujące zarówno dzieci jak i liderów grup dziecięcych, w tym założycielkę i dyrektorkę Stowarzyszenia Tolerant – Tsirę Meschiszwili. Pesebi to nie jedyna reprezentacja Gruzji podczas Brave Festival. W ramach edycji „Watajemniczenia kobiet” pojawi sięc hór Casletila, który zaprezentuje pieśni polifoniczne przesiedlonego ludu Swanetii.

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl