zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka AKTUALNOŚCI

-- Premiera albumu „Ormiańska Warszawa” - niedziela 2 grudnia 2012

Premiera albumu „Ormiańska Warszawa” - niedziela 2 grudnia 2012

Ormianie są obecni w Warszawie już piąty wiek. Byli tu kupcami, dyplomatami, artystami, urzędnikami,politykami. Wrastali w miasto i współtworzyli je. A jednak, jak piszą Autorzy we wstępie do albumu „Ormiańska Warszawa”. Wydawcą albumu jest Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, zaś pomysłodawcami i współautorami polscy Ormianie, pasjonaci ormiańszczyzny – Monika Agopsowicz i Armen Artwich. Do współpracy zaproszono wybitnych historyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego – prof. UJ Krzysztofa Stopkę i dr. hab. Andrzeja A. Ziębę, dzięki którym album zyskał wyjątkowe walory naukowe.

Warszawa – ormiańska? W większym stopniu, niż to się dotąd wydawało...

Premiera albumu „Ormiańska Warszawa”
niedziela 2 grudnia 2012, Warszawa, pałac Pod Blachą (pl. Zamkowy 2) i Targi Książki Historycznej (Arkady Kubickiego)

Na wszystkie imprezy wstęp wolny. W dniu premiery album Ormiańska Warszawa będzie sprzedawany w niższej cenie 50 zł; pełna cena to 75 zł.

www.dziedzictwo.ormianie.pl; album@ormianie.pl; tel. 608 595 234 i 691 i 698114051

PROGRAM


Pałac Pod Blachą
Ekspozycja Kobierców Wschodnich
10.30–11.00 – premiera albumu Ormiańska Warszawa
od 11.00 – uroczyste rozpoczęcie sprzedaży albumu, zwiedzanie wystaw okolicznościowych
11.15–ok. 14.15 – „Zaułek ormiański” – artystyczne warsztaty linorytnicze
11.30–12.00 – „O Kościele ormiańskokatolickim” – wykład ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego
12.00–13.00 – „Digitalizacja archiwum abpa Józefa Teodorowicza, prace konserwatorskie w katedrze ormiańskiej we Lwowie, konserwacja zabytkowego rękopisu ormiańskiego” – prezentacja działalności Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich

Stare Miasto
13.15–ok. 14.30 – msza św. ormiańskokatolicka w kościele św. Anny, koncert chóralny ormiańskich pieśni liturgicznych
14.30–ok. 16.00 – spacer po Starym Mieście śladami warszawskich Ormian – zbiórka przed kościołem św. Anny

Arkady Kubickiego
Targi Książki Historycznej
10.00–18.00 – prezentacja albumu Ormiańska Warszawa – stoisko nr 50
16.30–17.30 – spotkanie z autorami albumu Ormiańska
Warszawa – sala konferencyjna Targów Książki Historycznej

Ta bogata ormiańska karta w dziejach Warszawy pozostaje właściwie nieznana. Podobnie przesłonięte jest współczesne ormiańskie oblicze stolicy – piękne i ciekawe. Autorzy albumu pragną odkryć przed Czytelnikami ten fascynujący świat, dostępny na wyciągnięcie ręki. Podkreślić dumne, wieloetniczne tradycje Warszawy i przywrócić pamięć o niewielkiej, ale dzielnej społeczności polskich Ormian, która wnosiła i nadal wnosi nieproporcjonalnie wielki, w stosunku do swej liczebności, wkład w kulturę i rozwój Warszawy i Polski. Ormiańska Warszawa ma charakter pionierski, a wiele spośród zaprezentowanych na tych kartach dokumentów źródłowych i faktów nie było nigdy wcześniej publikowanych.

Skala i rozmach aktywności ormiańskiej w Warszawie nierzadko zaskakiwały autorów. W dotychczasowych opracowaniach poświęconych historii polskich Ormian, punkt ciężkości zdecydowanie był położony na Lwów, w pewnej mierze również na Stanisławów i Pokucie. Warszawa jawiła się jako miejsce z punktu widzenia osadnictwa ormiańskiego zdecydowanie peryferyjne. W świetle badań, których wyniki są opisane na kartach albumu, należy ten pogląd zweryfikować. Nie ulega wątpliwości, że Warszawa stanowiła magnes przyciągający najbardziej przedsiębiorczych i utalentowanych Ormian, tak z terytorium Rzeczypospolitej, jak i spoza niego.

Publikacja jest bogato ilustrowana, obfituje w unikalne materiały ikonograficzne. Autorom zależało na wysokiej jakości edytorskiej, ze względu na ogłoszenie przez UNESCO roku 2012 „Rokiem Książki Ormiańskiej” – pierwsza książka ormiańska ukazała się bowiem drukiem równo 500 lat temu. Struktura albumu jest trójdzielna:

Na część pierwszą, zatytułowaną Ormianie w Warszawie: pięć wieków obecności, składa się opis Ormian w tkance miejskiej Warszawy, widzianej z wielu perspektyw – stolicy państwa, samorządnego miasta, znaczącego ośrodka kulturalnego, miejsca karier zawodowych i życia prywatnego. Część druga nosi tytuł Żamatun. To ormiańskie słowo oznacza charakterystyczną dla ormiańskiej architektury budowlę towarzyszącą kościołom i klasztorom, niekiedy znacznie od nich większą, a służącą życiu społeczności. Pełniły więc żamatuny także funkcje sal zebrań i modlitw. Nasz Żamatun również ma służyć ukazaniu wewnątrzwspólnotowego życia warszawskich Ormian. Trzecia część, Skarbiec, mieści zabytki kultury ormiańskiej znajdujące się w Warszawie.

Inspiracją do przygotowania albumu było stworzenie strony internetowej Wiki.Ormianie.pl. Biogramy Ormian z Warszawy i Mazowsza były pierwszymi, które się na tej stronie znalazły.

Album nie mógłby powstać bez wsparcia sponsorów: Fundacji Teresy Sahakian, m.st. Warszawy i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl