zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka AKTUALNOŚCI

-- Prezydenci Polski i Gruzji odsłonili pomnik gruzińskich oficerów w Wojsku Polskim

W czwartek 10 maja prezydenci Micheil Saakaszwili oraz Lech Kaczyński odsłonili pomnik poświęcony oficerom kontraktowym służącym w Wojsku Polskim, którzy oddali życie w Katyniu, w Powstaniu Warszawskim oraz na frontach II wojny światowej. Uroczystość odbyła się w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prezydenci Polski i Gruzji
Prezydenci Polski i Gruzji

Oficerowi kontraktowi to dotychczas mało znany, choć niezwykle ciekawy wątek w historii stosunków polsko-gruzińskich. Po agresji Amrii Czerwonej na Gruzję w 1921 r. gruzińscy wojskowi otrzymali zaproszenie Marszałka Piłsudskiego do służby kontraktowej w Wojsku Polskim.

Do polski dotarło kilkudziesięciu oficerów, którzy w czasie drugiej wojny światowej walczyli zarówno w kampanii wrześniowej, jak i w powstaniu warszawskim i na frontach w Europie Zachodniej i Południowej. Wielu z nich zasłużyło się w bojach, co doceniło polskie dowództwo. Przykładem może być kapitan marynarki wojennej Giorgi Tumaniszwili, którego władze polskie uhonorowały Orderem Virtuti Militari.

Gruzini w polskim mundurach byli szczególnie zawzięcie poszukiwani przez NKWD po agresji sowieckiej 17 września 1939 r. Większość oficerów represjonowanych przez sowietów zginęła w obozach lub trafiła na listę katyńską (np. generał brygady Aleksander Czcheidze wydany sowietom z obozu jenieckiego przez Niemców).

Uroczystość uświetnił występ gruzińskiego chóru
Uroczystość uświetnił występ gruzińskiego chóru

Synem oficera kontraktowego Dymitra Szalikaszwili jest Warszawiak z urodzenia John Szalikaszwili, który w latach 1993-97 był Przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Armii Stanów Zjednoczonych.

Obecnie powstaje film na temat gruzińskich oficerów kontraktowych w Wojsku Polskim. Reżyserem jest Jerzy Lubach, który w 1996 r. nakręcił film „W poszukiwaniu Białego Anioła”, poświęcony gruzińskiemu świętemu Grzegorzowi Peradze (przedwojenny wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego).

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl