zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka AKTUALNOŚCI

-- Chór Anchiskhati w Krakowie - 27 kwietnia

Chór Anchiskhati w Krakowie - 27 kwietnia

W niedzielę, 27 kwietnia o godzinie 19:00 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy ulicy Augustiańskiej w Krakowie odbędzie się niezwykły koncert – zaśpiewa słynny gruziński chór męski Anchiskhati z Tbilisi. Chór wykonuje tradycyjną muzykę polifoniczną, religijną i świecką. Wstęp na koncert jest wolny.Anchiskhati jest powszechnie uznawany w Gruzji i poza nią, tworzy go 11 mężczyzn, kilkoro z nich to jest naukowcami, którzy zajmują się kulturą i muzyką gruzińską. Zespół wykonuje tradycyjną gruzińską muzykę sakralną, w której jest niekwestionowanym autorytetem. Także autentyczny sposób wykonywania gruzińskich pieśni ludowych przez zespół jest zupełnie wyjątkowy i stanowi przykład dla wielu młodych zespołów folklorystycznych w Gruzji. Chór powstał 25 lat temu, wówczas, w 1987 roku kilkoro studentów z Państwowego Konserwatorium w Tbilisi zgromadziło grupę młodych specjalistów zainteresowanych gruzińskim śpiewem tradycyjnym. Grupa ta stała się zalążkiem słynnego dziś chóru a cappella, znanego jako chór Anchiskhati. Pierwszym zadaniem, jakie postawił sobie nowo utworzony zespół, były studia nad długo zapomnianymi dziewiętnastowiecznymi rękopisami z notacją muzyczną śpiewów chóralnych. Wkrótce potem chór otrzymał szansę praktykowania gruzińskiego śpiewu sakralnego – w 1988 roku Patriarcha Gruzji powołał młodych śpiewaków do pierwszego sakralnego chóru Gruzji, który osadził w najstarszym kościele w Tbilisi – bazylice Anchiskhati. W ten sposób rozpoczął się powrót śpiewu chóralnego do Cerkwi Gruzińskiej.

Podczas 25 lat swojego istnienia chór wydał dwanaście płyt kompaktowych z gruzińskimi pieśniami kościelnymi i ludowymi. Wśród nich warte odnotowania są krążki wydane przez kanadyjską firmę fonograficzną „Deep Down Productions” i niemiecką „Raum Klang”. Na bazie pieśni wykonywanych przez chór Anchiskhati wydano kilka zbiorów notacji muzyki kościelnej, używanych przez prawie wszystkie chóry kościelne w Gruzji. Kolekcja zapisów z gruzińską muzyką ludową została wydana także przez członków grupy.

Od 1993 roku Anchiskhati koncertował w wielu krajach. Bez wyjątku wszystkie te koncerty były wielkim sukcesem. Pomimo bariery językowej i niezwykłego brzmienia gruzińskiej muzyki publiczność zawsze dawała się porwać gruzińskim melodiom i polifonii. Członkowie chóru prowadzili też kilka kursów mistrzowskich. Chór Anchiskhati koncertował dotąd w Niemczech, Austrii, Francji, Polsce, Grecji, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Włoszech, Szwajcarii, Liechtensteinie, Szwecji, Rosji i innych krajach.

Zrealizowane międzynarodowe projekty muzyczne:
Chór Anchiskhati brał udział w wielu międzynarodowych projektach. W 2007 roku w opactwie Royaumont we Francji przez kilka tygodni współpracował z francuskim kompozytorem greckiego pochodzenia - Alexandrosem Markeasem i kilkoma innymi francuskimi muzykami. Markeas wykorzystując motywy gruzińskie i głosy chóru Anchiskhati stworzył wiele ciekawych kompozycji, które zostały zaprezentowane podczas koncertów w Royamount i Paryżu.

W 2008 roku kilkuset muzyków z całego świata, a wśród nich chór Anchiskhati, zostało zaproszonych do Sztokholmu. W czasie trzech tygodni wraz ze Sztokholmską Orkiestrą Symfoniczną grupa przygotowywała specjalnie skomponowaną kantatę “Chalenge to Humanity” (“Wyzwanie dla ludzkości”) . Kantatę odśpiewano kilka razy w Sztokholmie - jeden z koncertów był transmitowany przez szwedzką telewizję.

W 2005 roku, z pomocą amerykańskiej organizacji "Village Harmony”, chór Anchiskhati odbył miesięczny tournee po Stanach Zjednoczonych. Oprócz koncertów odbywających się w 13 stanach, tournee zawierało kursy mistrzowskie dla około 30 zawodowych muzyków amerykańskich i kanadyjskich zainteresowanych gruzińskim śpiewem. Więcej informacji na temat tej trasy można znaleźć na stronie: http://www.villageharmony.org/concerts/anchiskhati.html http://www.awonderfulchoice.co.uk/anchiskhati/main.html

Koncert został zorganizowany przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Most do Gruzji” http://www.mostdogruzji.pl/, w partnerstwie z Miastem Kraków oraz Lotniskiem Katowice, które obsługuje bezpośrednie loty do Gruzji. Koncert pod honorowym patronatem JE Ambasadora Gruzji Nikoloza Nikolozishvilego.

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl