zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka AKTUALNOŚCI

-- Miłość w czasach postsowieckich. Przypadek Abchazji

Miłość w czasach postsowieckich. Przypadek Abchazji

Fundacja Cultour przedstawia cykl wydarzeń „Abchazja – kraj nieistniejący”, w ramach którego warszawiacy będą mogli obejrzeć przedpremierowo dokument „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, wziąć udział w slajdowisku z podróży po Abchazji i w panelu dyskusyjnym, poświęconym tematyce Abchazji oraz zagrać w domino. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Kina KC, klubu Południk Zero, siedziby Kultury Liberalnej oraz MiTo art.café.books, gdzie w dniach 22.09 – 4.10. odbędą się poszczególne wydarzenia. Za pomocą różnych form aktywności, będziemy chcieli otworzyć mieszkańców Warszawy na kulturę krajów kaukaskich, ze szczególnym uwzględnieniem Abchazji.

Fundacja Cultour to młoda organizacja pozarządowa, prowadząca działania kulturalne i prospołeczne. Ważnym polem działalności fundacji ma być tolerancja i dialog międzykulturowy, stąd pomysł na pierwszy projekt interdyscyplinarny, związany z Abchazją. Inspirując się znakomitym filmem dokumentalnym „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, organizatorzy postanowili zorganizować wydarzenia, które z różnych perspektyw będą opowiadać o Abchazji, malutkim kraju, nieuznawanym przez większość społeczności międzynarodowej.

Film twórców nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” daje nam dogłębne spojrzenie na życie w Abchazji, maleńkim kraju nad Morzem Czarnym, uzależnionym od kaprysów wielkiej Rosji. Ta niegdyś najpiękniejsza riwiera nad Morzem Czarnym i najbardziej luksusowy kurort ZSRR, dziś jest zapomnianą i zniszczoną wojną domową republiką, której mieszkańcy od 20 lat żyją w politycznej i ekonomicznej izolacji. Premiera kinowa filmu daje okazję do przybliżenia kultury i historii Abchazji oraz spojrzenia na sytuację tego kraju przez pryzmat intymnej historii bohaterów filmu: małżeństwa Rosjanki i Abchaza. To także okazja do rozważań na temat tożsamości, odrębności narodowej i międzykulturowych relacji między ludźmi.

Kalendarz wydarzeń:

22.09. godz. 19:00 (poniedziałek), Kino KC (ul. Nowy Świat 6/12)

Przedpremierowy pokaz filmu „Efekt domina“ reż. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu: producentką Anną Wydrą, montażystą Andrzejem Dąbrowskim, reżyserem dźwięku Marcinem Lenarczykiem oraz współautorem udźwiękowienia Franciszkiem Kozłowskim. Spotkanie poprowadzi Jacek Dziduszko. Wstęp wolny.
Zwiastun filmu: https://vimeo.com/103888780

24.09. godz. 19:00 (środa), Południk Zero (ul. Wilcza 25)

Pokaz slajdów z podróży po Abchazji Mateusza Bajka, doktoranta na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie bada wewnętrzną sytuacje polityczna m.in. Gruzji oraz Rosji. Zawodowo zajmuje się analizą rynku energetyki regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Wstęp wolny.

1.10. godz. 19:00 (środa), siedziba Kultury Liberalnej (ul. Chmielna 15/9)

Debata pt. „Miłość w czasach postsowieckich. Przypadek Abchazji“.

Losy Abchazji, krainy tożsamościowo rozdartej między Rosję i Gruzję, to więcej niż tylko przykład geopolitycznych zawirowań na obrzeżach byłego Związku Radzieckiego. Dokument "Efekt domina" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zdołał uchwycić powikłania, jakie cień dawnego imperium wywołuje w intymnych relacjach Rosjanki i Abchaza. Czy napięcia, których doświadczają, są charakterystyczne dla współczesnych, międzykulturowych związków czasów globalizacji? O emocjonalnych konsekwencjach życia w nieistniejącym państwie - oraz ich przełożeniu na język filmu - porozmawiamy z reportażystą, Wojciechem Góreckim, oraz psycholożką międzykulturową, Martą Piegat-Kaczmarczyk. Wstęp wolny.

4.10. godz. 15:00 – 19:00 (sobota), MiTo art.cafe.books. (ul. Waryńskiego 28)

Turniej gry w domino. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody w postaci gier planszowych. Liczba osób, mogących wziąć udział w turnieju, jest ograniczona. Chętnych prosimy o zapisywanie się pod adresem: kontakt@fundacjacultour.org

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl