zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka AKTUALNOŚCI

-- III Międzynarodowy Festiwal TRANSKAUKAZJA

III Międzynarodowy Festiwal TRANSKAUKAZJA

Transkaukazja to jedyny międzynarodowy festiwal kaukaski realizowany poza Kaukazem. Trzecia edycja festiwalu będzie największym wydarzeniem cyklu. W ciągu kilku dni zaprezentujemy szereg projektów muzycznych, multimedialnych i filmowych. Zobaczycie artystów pochodzących m.in. z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Północnego Kaukazu, ale także twórców z Norwegii, zainspirowanych kaukaską kulturą. Dzięki wsparciu miasta Warszawy – wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny, choć imprezy w przestrzeniach zamkniętych wymagają rezerwacji miejsca przez wysłanie zgłoszenia na adres: anna.tomaszewska@kontynent.waw.pl

Zapraszamy również do odwiedzenia oficjalnej strony festiwalu: www.transkaukazja.pl Znajdziecie tam bieżące, szczegółowe informacje o najbliższej Transkaukazji oraz relacje z poprzednich edycji w latach 2004 i 2005.

P r o g r a m – w y d a r z e n i a p r z e d f e s t i w a l o w e

14 czerwca (czwartek), godz. 18:00, Art-Klub Pracovnia, ul. Popiełuszki 16
Caucasia Incognita – slajdy i muzyka z Armenii:

15 czerwca (piątek), godz. 19:00, Art-Klub Pracovnia, ul. Popiełuszki 16
Caucasia Incognita – slajdy i muzyka z Gruzji, Azerbejdżanu i Kaukazu Północnego

16 czerwca (sobota), Warszawa-Milanówek
Czeczeński Wehikuł Kultury – Czeczeński Exspress
więcej informacji: http://serwisy.gazeta.pl/cjg/1,50500,4190566.html

P r o g r a m – w y d a r z e n i a f e s t i w a l o w e

20 czerwca (środa), godz. 18:00, Art-Klub Pracovnia, ul. Popiełuszki 16
Akademia Stołu Kaukaskiego:
Spotkanie z kulturą biesiadowania na Kaukazie – pokazowa lekcja czym jest kaukaski stół i na czym polegają kaukaskie zwyczaje zachowania się przy stole.
UWAGA! Ilość miejsc ograniczona - o wstępie decyduje kolejność zgłoszeń na adres: anna.tomaszewska@kontynent.waw.pl

21 czerwca (czwartek), godz. 18:00, Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9
Przegląd filmowy:
W ramach przeglądu przedstawione zostaną zarówno klasyczne komedie kaukaskie (w tym także filmy o surrealistycznym życiu w systemie socjalistycznym), jak i stare i współczesne filmy zrealizowane w konwencji absurdu. Zaprezentowane zostaną m.in. filmy Paradżanowa nawiązujące do legend ormiańskich, gruzińskich oraz azerbejdżańskich.

UWAGA! Ilość miejsc ograniczona - o wstępie decyduje kolejność zgłoszeń na adres: anna.tomaszewska@kontynent.waw.pl

22 czerwca (piątek), godz. 18:00, Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9
Przegląd współczesnej sztuki kaukaskiej i druga część przeglądu filmowego:
UWAGA! Ilość miejsc ograniczona - o wstępie decyduje kolejność zgłoszeń na adres: anna.tomaszewska@kontynent.waw.pl

Prezentacja azerbejdżańska (kuratorzy: Tarlan Gorchu i Jahangir Selimkhanov);
W ramach prezentacji z Azerbejdżanu przedstawione zostaną m.in. video-art (prezentacja przygotowywana m.in. na Biennale w Wenecji 2007), pokaz azerbejdżańskiego filmu niemego „Latif” (1930) z muzyką na żywo w wykonaniu Bakustic Jazz, multimedialne projekty norweskiej artystki Eli Glader w Azerbejdżanie. Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie projekt „Digital Carpets” Tarlana Gorchu, a także prace fotograficzne Gamida Ibadullayeva.

Prezentacja gruzińska (kurator: Rusudan Oat);
W programie prezentacja pierwszego gruzińskiego katalogu video-art „Moving Reality”, pokaz „Old-Art.” – Niko Pirosmanashvili (Pirosmani) – prymitywizm gruziński, a także prezentacja zdjęć wybitnego fotografa, współpracownika Paradżanowa Jurija Meczetowa.

Prezentacja ormiańska (kurator: Eva Khachatrian);
W programie prezentacje video-art i filmów młodych utalentowanych artystów ormiańskich – w tym m.in. prezentacje ormiańskiego pawilonu na Biennale w Wenecji.

23 czerwca (sobota), dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego – przestrzeń otwarta godz.
15:00 – Kaukaskie Miasteczko W namiotach odbędą się m.in. oryginalne warsztaty, spotkania dla dzieci, prezentacje multimedialne, wystawy rękodzieła i inne atrakcje związane z Armenią, Azerbejdżanem, Gruzją i północnym Kaukazem.

godz. 18:00 – 22:00 – koncerty
Bambir (Armenia) – jeden z najbardziej uznanych zespołów folkowo-rockowych z obszaru byłego ZSRR. Oprócz dynamicznych kompozycji rockowych repertuar zespołu obejmuje tradycyjne pieśni ormiańskie i współczesne interpretacje średniowiecznej muzyki sakralnej. Koncert w czasie Transkaukazji 2007 będzie pierwszym występem zespołu w Polsce.

Zumba oraz Irakli Khutsichvili / Project Muned (Gruzja) – współtwórcy legendarnego gruzińskiego zespołu Zumba (którego muzycy grają dziś we Francji, Gruzji i Polsce) – Irakli Khutsichvili oraz Gia Beżuaszwili znów razem na scenie. W programie występu: inspirowane tradycyjną muzyką gruzińską rockowe utwory Zumby oraz jazz gruziński w ramach Project Muned.

Bakustic Jazz (Azerbejdżan) – wyrafinowany kaukaski jazz był w trudnych czasach Związku Radzieckiego oknem na wolny świat. W ramach Transkaukazji 2007 wystąpi zespół z najwyższej półki azerbejdżańskiego jazzu – Bakustic Jazz prowadzony przez znakomitego pianistę i kompozytora Salmana Gambarova. Zespół perfekcyjnie łączy orientalne i zachodnie inspiracje muzyczne.

Dzieci Wajnachów (Czeczenia/Inguszetia) – zespól Mowłata Giri-Czerkijewa, choreografa, tancerza, muzyka. Mowłat prowadził wiele zespołów tańca północno-kaukaskiego. Jak wielu jego rodaków, zagrożony prześladowaniami, opuścił kraj. W ramach Transkaukazji 2007 zobaczymy najnowszy projekt jego zespołu – pokazy tańców Wajnachów (Czeczenów i Inguszów).

After-party jam session w jednym z warszawskich klubów

Organizator festiwalu:

Fundacja Inna Przestrzeń
kontakt – ul. Świeradowska 43/668, 02-662 Warszawa, tel. /22/ 425 8747

Partnerzy w krajach Kaukazu:

Armenian Center for Contemporary Experimental Art
Centrum Kultury TUTU
New Art Union

Główny sponsor:

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Sponsorzy:

International Bank of Azerbaijan,
Hotel Belwederski,
ROBAND

Partnerzy:

Uniwersytet Warszawski,
Dom Kultury Śródmieście,
Fundacja Kaukaz.net,
Fundacja Instytut Prometejski

Patroni medialni:

Kaukaz.pl,
Kontynent Warszawa,
Activist

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl