zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka AKTUALNOŚCI

-- TWARZE GRUZJI w Gostyniu

TWARZE GRUZJI w Gostyniu

„Twarze Gruzji” – takim tytułem opatrzono wystawę fotograficzną prezentującą dzień dzisiejszy prowincji tego kaukaskiego kraju. Kilkadziesiąt fotogramów będzie można oglądać od czwartku 10 stycznia 2008 r. na piętrze gostyńskiego ratusza. Już w czwartek, 10 stycznia, władze miasta zapraszają na otwarcie wystawy. Na spotkaniu m.in. prezentacja współpracy Gostynia z gruzińskim miastem Ninocminda, relacja na żywo z Tbilisi na temat powyborczej sytuacji w Gruzji oraz degustacja.

Miejsce: Ratusz Gostynia, ul. Rynek 2, I Pietro
Termin: 10 stycznia 2008 r., godz. 11:00

Autorem zdjęć jest Maciej Kretkowski, Kierownik Biura Promocji Urzędu Miejskiego w Gostyniu. We wrześniu 2007 r. wespół z radnym Tomaszem Bartonem, reprezentował on Gminę Gostyń w studyjnym wyjeździe wielkopolskich samorządowców do Gruzji, w ramach projektu „Twinning Gruzja”. Program ten, finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych, realizowany był przez Stowarzyszenie „Partnerzy dla Samorządu”, a obok członków tej organizacji i gostynian w wyjeździe udział wzięli również przedstawiciele czterech innych wielkopolskich samorządów gmin – Grodziska Wielkopolskiego, Murowanej Gośliny, Puszczykowa i Sierakowa.

„Fotografie są ‘ubocznym produktem’ tego pobytu. Aby zrozumieć Gruzinów, trzeba ich poznać, zaś jeśli efektem projektu ma być trwałe partnerstwo Gostynia z gminą Ninotsminda, warto pokazać, jak wygląda codzienność na Małym Kaukazie. Ekspozycja jest tylko niewielkim fragmentem materiału zdjęciowego, który przywiozłem we wrześniu. Fotografie na wystawę zostały dobrane pod kątem prezentacji ludzi. Wspaniałe są w Gruzji również krajobrazy, ale ich piękna nie odda chyba najpiękniejsze nawet zdjęcie” – mówi Maciej Kretkowski. – „Warto jednak dodać, że przede wszystkim wspaniali są sami Gruzini. Są do Polaków bardzo przyjaźnie nastawieni, tym łatwiej więc nawiązać kontakt. Bardzo podobni są do nas, jeśli chodzi o gościnność, co tym bardziej godne podkreślenia, że kraj nie należy do najbogatszych”.

Otwarcie wystawy zaplanowano na czwartek 10 stycznia na godzinę 11.00 napiętrze gostyńskiego ratusza. Okolicznościowemu spotkaniu w ratuszowej sali towarzyszyć będzie rozmowa z uczestnikami wrześniowego wyjazdu samorządowców do Gruzji, którzy przybędą do Gostynia. W programie przewidziano również internetowe połączenie z Magdą Nowakowską, korespondentką „Gazety Wyborczej” w Tbilisi, mówiącej biegle po gruzińsku. Dziennikarka była tłumaczem wielkopolskiej grupy. Teraz zrelacjonuje na bieżąco sytuację polityczną po przyśpieszonych wyborach prezydenckich, które odbyły się w Gruzji 5 stycznia.

Po zakończeniu części oficjalnej samorządowcy wspólnie zastanowią się nad możliwościami uzyskania finansowego wsparcia dla kontaktów między mieszkańcami wielkopolskich gmin a ich partnerami w Gruzji. Co zrozumiałe, z uwagi na odległość (w linii prostej około 2 tysięcy kilometrów) wzajemne odwiedziny na pewno nie będą należały do najczęstszych. Niezbędne jest uzyskanie zewnętrznej pomocy. Takiej pomocy – instytucjonalnej, merytorycznej, a także w zakresie demokratycznych zasad zarządzania państwem na różnych jego szczeblach, oczekują także Gruzini.

Organizatorami wystawy są Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” oraz Urząd Miejski w Gostyniu.

Ekspozycja w ratuszu czynna będzie do 17 stycznia w godzinach pracy Urzędu Miejskiego:
• w czwartek 10 stycznia, czyli w dniu otwarcia – od 11.30 do 15.30;
• w piątek 11 stycznia, we wtorek 15 stycznia, środę 16 stycznia i czwartek 17 stycznia – od 7.30 do 15.30;
w poniedziałek 14 stycznia – od 7.30 do 17.30.

Więcej o współpracy Gostynia z Gruzją:
wizyta samorządowców w Gruzji
Rewizyta Gruzinów w Polsce
Projekt „Twinning Gruzja”

Źródło: Biuro Promocji
Bliższe informacje: Maciej Kretkowski, Kierownik Biura Promocji, Rzecznik Prasowy Urzędu, tel. 0655752125

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl