zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka AKTUALNOŚCI

-- Gruziński Wieczór Sztuk na Śląsku

Gruziński Wieczór Sztuk na Śląsku

Dom Kultury Chwałowice w Rybniku zaprasza w piątek 9 maja na spotkanie z Gruzją. Na gości czeka gruzińskie malarstwo Otara Imerlishvilego, fotografie z Kaukazu Krzysztofa Dąbrowskiego oraz wyborny polsko-czeski jazz w wykonaniu Radosława Stawarza i Jury Wajdy. Obie wystawy można oglądać do 4 czerwca br.


Termin: 9 maja (piątek) 2008 r., godz. 18.00

Miejsce: Rybnik, ul. 1 maja 95, Dom Kultury Chwałowice www.dkchwalowice.pl (tel. 032 421 62 22)

PROGRAM

1. Wernisaż wystawy malarstwa Otara Imerlishvilego w Galerii Kolumnowej.
2. Wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Dąbrowskiego "SAKARTWELO, czyli rzecz o Gruzji..." w Galerii Fotografii DeKa.
3. Spotkanie z Krzysztofem Dąbrowskim i prezentacja multimedialna o Gruzji.
4. Koncert Duetu Jazzowego: Radosław Stawarz i Jura Wajda.

OTAR IMERLISHVILI urodził się w roku 1970 w Tbilisi w Gruzji. Tam też mieszka i pracuje. Pobierał nauki w Szkole Artystycznej - Nikoladze w Tbilisi (1985-1989). Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi, Wydziału Restauracji (1989-1995). Zajmuje się restauracją malarstwa monumentalnego i pomników sztuki z XII i XIII wieku. Wystawiał swoje prace w Rosji,USA,Bułgarii oraz wielokrotnie w Gruzji, na Ukrainie i w Niemczech. Obecna wystawa w Galerii Kolumnowej Domu Kultury Chwałowice jest pierwszą w Polsce prezentacją twórczości Otara Imershvilego. Strona artysty: www.imerlishvili.ge

UWAGA: wszystkie prace Otara Imerlishvilego prezentowane na wystawie można zakupić.

Wystawa fotografii SAKARTWELO, czyli rzecz o Gruzji...
Wystawa składa się z kilkudziesięciu zdjęć, które prezentują głównie gruzińskie krajobrazy, zabytki kultury oraz mieszkańców. Na mieszkańców Śląska czekają m.in. rozległe panoramy Kaukazu Wielkiego oraz wielowiekowe zabytki gruzińskiej kultury. Wernisaż będzie doskonałą okazją do bliższego poznania kaukaskiego kraju, który coraz głośniej puka do drzwi Unii Europejskiej oraz NATO.

KRZYSZTOF DĄBROWSKI – ur. 26 marca 1980 r. w Krasnymstawie na Lubelszczyźnie. Podróże i fotografia pasjonowały go od dzieciństwa. W latach szkoły średniej poznawał kraje Europy Zachodniej, zaś na początku studiów ruszył na Wschód. Kilka wypraw w latach 2001-2004 zaowocowały sektami slajdów i fotografii, pracą magisterską o Gruzji oraz... żoną Gruzinką (imię Tamar). Krzysztof Dąbrowski jest redaktorem naczelnym portalu Kaukaz.pl (www.kaukaz.pl ). Krzysztof Dąbrowski jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, na którym kończył geografię ekonomiczną w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (MISMaP). Praca magisterska była poświęcona specyfice gruzińskich regionalizmów („Regiony i regionalizmy w Gruzji a integralność państwa”).

Krzysztof fotografuje w wolnych chwilach. Jego przygoda z aparatem rozpoczęła się na dobre pod wraz z początkiem studiów. Ulubione motywy to przyroda nieożywiona oraz zabawa światłem. Swoje zdjęcia prezentował głównie warszawskiej publiczności podczas wielu prelekcji i pokazów slajdów oraz kilku wystaw. Od kilku lat Krzysztof aktywnie uczestniczy w organizacji imprez prezentujących przyrodę i kulturę Kaukazu a szczególnie Gruzji (np. Festiwal Transkaukazja w Warszawie, Dni Kultury Gruzińskiej w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu).

Poza fotografią Krzysztof oddaje się również górskim wędrówką. Wypady na dzikie, niemal bezludne szlaki Kaukazu. Szczególnie upodobał sobie trekking w górach północno-wschodniej Gruzji w rejonie drzemiącego wulkanu Kazbek (5047 m n.p.m.). Jego „górskim” marzeniem jest zdobyć wreszcie wierzchołek Kazbeka, którego trzykrotnie bezskutecznie atakował osiągając maksymalnie wysokość 4700 m np.m.

Na co dzień Krzysztof Dąbrowski zajmuje się współpracą z NGO’sami oraz samorządami jako kierownik Oddziału Współpracy Społeczno-Samorządowej w Gabinecie Wojewody Mazowieckiego. Wieczory i weekendy poświęca na rozwijanie kaukaskich projektów.

RADOSŁAW STAWARZ urodzony w Myślenicach, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Kolonii (Niemcy) na wydziale jazzu (uczeń prof. Billa Dobbinsa, Johna Taylora, Franka Gratkowskiego, Michaela Gustorffa). Od dzięsięciu lat mieszka i pracuje w Kolonii. Jest zdobywcą min .pierwszej nagrody konkursu "Ceramic" 2003 ( w kwintecie " Five Spots" wraz z Jurą Wajda) oraz pierwszej nagrody konkursu "Jazz Art" 2003. Tworzy muzykę filmową: "Nachtasyl", "Funkel", nagrywa wraz z muzykami WDR Big Band, pod kierownictwem Manfreda Schoffa. Współpracuje z SCHAUSPIELHAUS KOLONIA- muzyka w sztukach, EUROPA FUER ANFAENGER, DIE NIEBELUNGEN. Jest członkiem wielu formacji jazzowych i zespołów muzyki improwizowanej, a wśród nich: free jazzowej JAMES CHOICE ORCHESTRA (występy na Moers Festivall, w Filharmonii Kolońskiej), zespołu kameralnego FANTASMOFONIKA SIMMONA RUMMLA , FRANZ KASPER, duo z FABIENNE CARLIER. Koncertuje w Europie, występował wspólnie z takimi artystami jak: Nicolas Simion, Martin Gjakonowski, Herb Robertson, Frank Gratkowski, Roland Gebhardt, Matthias Schubert, Hans Luedemann, Caudio Puntin, Henning Berg, Paul Layton, Tom Pereira oraz Cologne Conteporary Jazz Orchestra. Jego muzyka udokumentowana jest na kilkunastu płytach i doceniana przez fachową prasę: "... z pełnymi temperamentu i bogatymi w niuanse jazz-fidel, skrzypcami jakie się rzadko słyszy. Przed oczami pojawiają się obrazy Chagalla..." (Jazz Podium).

JURA WAJDA ur. się w Opavie. Jest absolwentem Konserwatorium Muzyczengo w Opavie w klasie kompozycji, oraz Akademii Muzycznej w Kolonii (Niemcy) w klasie fortepianu na wydziale jazzu. Obecnie mieszka w Kolonii, jest cenionym muzykiem i członkiem wielu zespołów jazzowych: FIVE SPOTS, FOLK FINNEGAN, CHANCON,MARGAUX UND DIE BANDITEN. Koncertował, m.in. z Claudiusem Valkiem, prof. Billem Dobbinsem, prof. Henningiem Brandem, Laco Deci. Komponuje muzykę filmową. W Polsce występował, wraz z R. Tuczykontem i R. Stawarzem, na IV Festiwalu Filmowym w Gliwicach (2003).

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl