zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka AKTUALNOŚCI

-- Piknik Wielokulturowy - Żegnaj lato na Bielanach

 Piknik Wielokulturowy - Żegnaj lato na Bielanach

Piknik Wielokulturowy - „Żegnaj lato na Bielanach”
Warszawa, 20 września 2008 r.
na terenach rekreacyjnych osiedla "Chomiczówka" przy ul. P.Nerudy 1

Wśród wielu atrakcji mających na celu przybliżenie kultury europejskiej, azjatyckiej i afrykańskiej, można będzie również poznać przysmaki kuchni gruzińskiej oraz wyroby rękodzieła gruzińskiego na stoisku Kaukaskiego Sklepu.

W ubiegłym roku wielką popularnością wśród mieszkańców Bielan cieszył się piknik wielokulturowy. Odwiedziło go ok. dwóch tysięcy osób. Tegoroczna edycja, również organizowana przez samorząd dzielnicy Bielany oraz Ognisko TKKF „Chomiczówka”, odbędzie się na terenach Parku „Chomiczówka” przy ul. Pabla Nerudy 1, w sobotę 20 września 2008 roku w godz. 13.00 – 22.00.

W programie, przygotowanym przy współudziale Wydziału Kultury Urzędu Dzielnicy Bielany, przewidziano występy zespołów muzycznych – wokalno-instrumentalnych oraz tanecznych prezentujących kulturę europejską, azjatycką oraz afrykańską.

Na rozpoczęcie pikniku przygotowaliśmy prezentacje polskich tańców ludowych w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA z Płocka. Wielką atrakcją naszego pikniku będzie na pewno rewia teatru SABAT. Zespół zabierze publiczność w muzyczno-baletową podróż po krajach Europy w programie „Witaj Europo”. Występ zakończy część polska, na którą składają się hity muzyczne w połączeniu z polskim folklorem i tańcem we współczesnej choreografii.

Niemniej barwnym tanecznie i muzycznie wydarzeniem zapowiada się pełna energii i entuzjazmu rewia afrykańska – gra na bębnach i żywiołowe tańce afrykańskie – w wykonaniu zespołu MOTEMA AFRICA (Serce Afryki). Liderem grającego na bębnach djambe, konga, kisakasaka, ngonga, maracasa zespołu jest Erick Onepunga z Kongo. Pomimo oczywistych trudności lingwistycznych nagrał on ostatnio po polsku piosenki do wierszy Jana Brzechwy (m.in. „Chrząszcz” ) w rytmie muzyki afrykańskiej. Poza liderem w zespole występują inni artyści z Kongo, a także Mali, Senegalu, Angoli, Ghany, Sudanu, Wybrzeża Kości Słoniowej, czasem towarzyszą im także muzycy polscy.

Kulturę czeczeńską przybliży Bielańczykom Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Czeczeńskiego Tańca Tradycyjnego SERLO. Zespół zaprezentuje m.in. najbardziej popularną formę tańca kaukaskiego: Lezginkę. Będą również inne układy choreograficzne, które w większości są niejako odbiciem obyczajowości Kaukazu – przedstawiają sceny z życia codziennego oraz relacje między kobietą a mężczyzną; szczególnie wyrazisty jest bowiem w kulturze Kaukazu właśnie podział na świat męski i kobiecy...

MUSA LER z kolei to ormiański zespół folklorystyczny. Wszyscy muzycy pochodzą z Armenii, obecnie mieszkają w Polsce. Repertuar grupy to tradycyjne utwory i tańce ormiańskie, jak np. jechegn. Musa-ler zaś to nazwa góry w Turcji, związanej z historią oraz dawnymi zwyczajami zamieszkujących ją niegdyś Ormian. Musa-Ler działa przy Stowarzyszeniu Polska-Armenia. Liderem grupy jest p. Hakop Baghdasaryan.

Pokaz tańców izraelskich przygotował SNUNIT (z hebr. jaskółka) Zespół Tańców Izraelskich. Grupa powstała w 1995 roku i skupia grono osób zafascynowanych i pragnących cieszyć się niezwykłym tańcem izraelskim także w Polsce. Ich spotkania, nazywane jak w Izraelu harkadą, są otwarte dla tych, którzy kochają taniec, interesują się kulturą izraelską, albo chcą ją poznać, wreszcie te dla tych – którzy po prostu chcą cieszyć się życiem. Zespół pragnie także zarazić tańcem izraelskim publiczność bielańską i zaprosić do wspólnej zabawy.

Na scenie bielańskiego pikniku zaprezentuje się także MAMA SELITA. Nazwa grupy to metafora miejsca geograficznego na muzycznej mapie, symbolizującego brzmienia leżące w tradycji afro-amerykańskiej. Zespół powstał w r. 2000, jego muzykę można zaliczyć do gatunku funky, wplatane są tu także elementy stylistyk reggae, rocka, hip-hopu, soulu oraz jazzu.

Estradowym występom wielokulturowym będzie towarzyszyć kiermasz stoisk – informacyjnych, artystycznych, handlowych i gastronomicznych – prezentujących kulturę różnych narodów. Wydział Sportu i Rekreacji przygotował dla uczestników pikniku także wiele atrakcji.

Będą m.in.:
* konkurencje sportowe dla dzieci i młodzieży
* przejażdżki konne i na kucyku
* ścianka wspinaczkowa
* pneumatyczne Wesołe Miasteczko.

Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia w ramach „Wyspy zdrowia i urody” proponuje m.in.:
* bezpłatne badania profilaktyczne dla osób uzależnionych od tytoniu i alkoholu
* badania dotyczące chorób układu krążenia, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
* badania testowe poziomu glukozy, cholesterolu, trójglicerydów we krwi, poziomu ciśnienia tętniczego.

O godz. 20.00 planowany jest występ gwiazdy wieczoru: zespołu PERFECT. Zespół, który łączy pokolenia; przeboje, które nucą wszyscy – tego wieczoru ponownie, na żywo, wybrzmią na Bielanach!

Na zakończenie imprezy ok. godz. 21.30 planowany jest pokaz „Fly Light” zdalnie sterowanego modelu śmigłowca realizowany przez Mistrza Polski w kategorii „Aeromusicals”.

Program oraz szczegółowe informacje o pikniku będą dostępne na plakatach, ulotkach, w „Naszych Bielanach” oraz w rozgłośniach stołecznych.

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl