Wiosna i lato wydają się najlepszymi porami na odwiedziny Armenii, zaś najmniej sprzyjające warunki dla turystów panują w zimie.
Armeńską stolicę oraz inne miejscowości położone na Równinie Ararackiej warto odwiedzać wiosną i późnym latem. Od marca do maja temperatury kształtują się pomiędzy 10ºC a 25ºC. Natomiast lipiec i sierpień upływa w Erewanie pod znakiem upałów. Powietrze rozgrzewa się nawet do 40ºC, co oczywiście nie sprzyja zwiedzaniu. Gorące dni pomaga znieść suchy klimat, szczególnie w lecie, kiedy opady są wręcz symboliczne.
Te same letnie miesiące to najlepszy okres na poruszanie się po górzystych regionach Armenii, a jak wiadomo góry zajmują większość jej terytorium. Wówczas niemal zanikają pokrywy śnieżne oraz panują znośne temperatury, choć w wysokich partiach grzbietów nawet latem mogą zdarzyć się nocne przymrozki. Lato jest również doskonałą porą na wypoczynek nad wodami Jeziora Sewan, którego zwierciadło leży na wysokości prawie 2000 m n.p.m.
Jesienią temperatury w Erewanie niewiele przekraczają w ciągu dnia 20ºC, lecz wieczory bywają już chłodne. W wyższych partiach gór częste są mroźne noce, choć znaczne opady śniegu pojawiają się zwykle dopiero w styczniu. Jesienne miesiące warto więc wykorzystać na zwiedzanie miejscowości położonych w dolinach oraz stolicy. Nad Jeziorem Sewan już w drugiej połowie września bywa nieprzyjemnie chłodno.
Zimą lepiej powstrzymać się od podróży po Armenii. Temperatury spadają często poniżej -20ºC a do tego wieją suche, porywiste wiatry. W zimie, najchłodniejszymi miejscami są zazwyczaj śródgórskie kotliny i płaskowyże, jak np. Równina Araracka, w której leży Erewań. Ewentualni turyści muszą liczyć się z brakiem centralnego ogrzewania w większości budynków, co stawia pod znakiem zapytania komfort zakwaterowania i zwiedzania.