zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Armenia - transport krajowy romb

Armenia - transport krajowy

Najpopularniejszym środkiem transportu w Armenii są marszrutki, czyli mikrobusy zabierające do kilkunastu osób. Trasy krajowe i lokalne obsługują liczni prywatni przewoźnicy. Marszrutki są szybkie i względnie tanie a kolejną ich zaletą jest dość gęsta sieć połączeń. W miejscach postoju (np. na dworcach) istnieje także możliwość wynajęcia marszrutki wraz z kierowcą. Cenę należy uzgodnić już na wstępie.

Nawet w miastach mikrobusy zatrzymują się nie tylko na przystankach, lecz wszędzie tam, gdzie zażyczy sobie tego pasażer, dlatego przydatnym słowem "hosgunkur", co znaczy "zatrzymaj się tu". Wystarczy głośno zawołać w ten sposób, siedząc choćby z tyłu, a wówczas kierowca zatrzymuje się w ciągu minuty. Opłatę za przejazd przeważnie wnosi się dopiero przy wysiadaniu.

Duża swoboda występuje także przy wsiadaniu do busa. Oczywiście najwygodniej jest na przystanku autobusowym, ale wystarczy w niemal każdym innym miejscu wystawić rękę a kierowca zatrzyma się (o ile będzie miał jeszcze wolne miejsca).

W Erewanie funkcjonuje jedna linia metra — 8 stacji. Żeton można kupić za 50 dramów.

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl