zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
strona główna strzalka AZERBEJDŻAN - turystyka strzalka Poradnik turysty strzalka Bezpieczeństwo i podróżowanie po kraju

Azerbejdżan - Bezpieczeństwo i podróżowanie po kraju romb

Azerbejdżan - bezpieczeństwo

Azerbejdżan należy do krajów o względnie niskim poziomie zagrożenia pospolitą przestępczością. Jednakże nie zaleca się turystom samotnych odwiedzin w nocnych klubach Baku poza najbardziej prestiżowymi lokalami.

Ze względu na konflikt karabachski istnieją ograniczenia w podróżowaniu po zachodnich regionach kraju. Obecnie nie ma możliwości podróżowania po terenach kontrolowanych przez Ormian, które stanowią około 20% Azerbejdżanu (Górny Karabach i okoliczne powiaty: Gubadły, Zangilan, Dżebraił, Fizuli, Chodżabend, Agdam, Kelbadżar, Laczyn). Dla obcokrajowców niedostępne są także tereny pogranicza z Armenią, które kontrolują władze w Baku, z wyjątkiem Agstafy i Kazachu. Natomiast poruszanie się przy granicy z Iranem wymaga uzyskania zgody straży granicznej.

Na terenach mniej uczęszczanych turystycznie miejscowa policja i służby bezpieczeństwa z dużą nieufnością odnoszą się do obcokrajowców podróżujących samodzielnie lub w małych grupach. Należy być przygotowanym na częste kontrole dokumentów i zapytania o cel pobytu,program podróży itp.

Podróż do Górnego Karabachu jest możliwa tylko od strony Armenii, ale należy pamiętać, że wiza tej nieuznawanej republiki może uniemożliwić późniejszą wizytę w Azerbejdżanie.

Z kolei do Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej (azerskiej eksklawy) można dostać się samolotem z Baku (100 USD w jedną stronę), tranzytem przez Iran oraz drogą lądową przez Turcję. W okresach napięcia między Azerbejdżanem a Armenią mogą być wymagane pozwolenie Stałego Przedstawicielstwa Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej, dlatego przed podróżą warto skontaktować się z tą instytucją (Baku, ul. Mirzabała Mamedzade 8, tel. 492-53-12 lub 498-82-84).

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl