Przy wjeździe do Azerbejdżanu należy zadeklarować wszelkie posiadane cenne rzecz, takie jak np. biżuterię, laptopy, dzieła sztuki, drogie aparaty fotograficzne). Natomiast, aby wywieźć antyki, dywany czy wyroby jubilerskie należy okazać rachunki oraz specjalne certyfikaty wydawane przez Ministerstwo Kultury (w ich uzyskaniu pomocy udzielają dobre sklepy z takimi przedmiotami).
Z Azerbejdżanu można wywieźć do 0,5 kg czarnego kawioru. Bez ograniczeń można wwozić gotówkę o równowartości do 2000 USD. Jednak już powyżej sumy 500 USD należy zadeklarować wwożone pieniądze.
Surowe kary, bez możliwości ich odbycia w Polsce, nakładane są za posiadanie, przewóz i handel narkotykami i środkami psychotropowymi. Przyjmując leki psychotropowe podczas podróży nalezy posiadać stosowne zaświadczenie lekarskie. Bezwzględnie karane są również nielegalne posiadanie i handel bronią.
W Azerbejdżanie istnieją przepisy meldunkowe, choć przy krótszych pobytach nie są one zbyt rygorystycznie egzekwowane. W przypadku pobytu na okres do 15 dni cudzoziemiec ma obowiązek wypełnić i złożyć w miejscu pobytu ankietę rejestracyjną (koniecznie z fotografią).Z kolei jeżeli planowany jest dłuższy pobyt wówczas cudzoziemiec powinien przejść procedurę rejestracyjną w miejscu zamieszkania na terenie Azerbejdżanu. Należy wtedy udać się do terytorialnej jednostki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i przedłożyć paszport z ważną wizą, prawo do lokalu (przydział na mieszkanie, inny dokument uprawniający do korzystania z lokalu lub oświadczenie zapraszającego o udostępnieniu swego mieszkania obcokrajowcowi).