zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Gospodarcze skutki kolonizacji Gruzji i rozpadu ZSRR (przypadek zbóż) romb

W strukturze gruzińskiego importu uwagę zwraca wyraźna obecność mąki, co wskazuje na niedostateczną produkcję ziarna konsumpcyjnego. Mimo, że w czasach królowej Tamar (XII/XIII w.) ówczesną Gruzję zamieszkiwała podobnej wielkości jak dziś populacja to kraj był samowystarczalny w zakresie zapotrzebowania na ziarno pszenicy i wyroby z mąki. Jednak począwszy od XIX wieku znaczy areał najlepszych gruntów przekształcano w plantacje winogron i innych roślin eksportowych, co wynikało z polityki centralnych władz carskiej i sowieckiej Rosji. Obecnie aż 3,86% powierzchni całego państwa zajmują plantacje! W realiach ówczesnych imperiów to działanie było ekonomicznie w pełni uzasadnione, gdyż większą wydajność w uprawie pszenicy mają - stosunkowo niedalekie - stepy nad rzeką Kubań a jednocześnie warunki w Gruzji pozwalają osiągać doskonałe rezultaty w uprawach roślin strefy podzwrotnikowej (winogrona, cytrusy, herbata). Kolonialny podział pracy opłacał się zarówno chłopom znad Kubania, jak i Gruzinom, którzy sprzedawali drożej "egzotyczne" płody rolne i wina a kupowali względnie tanią mąkę i zboża. Jednak efektem ubocznym stało się uzależnienie Gruzji od importu mąki, co w okresach politycznej destabilizacji i załamania handlu oznaczało "kryzys zbożowy" a nawet głód. Po raz pierwszy społeczeństwo gruzińskie odczuło boleśnie taką sytuację w czasach pierwszej wojny światowej i w latach zmagań białogwardzistów z bolszewikami. Kolejnym takim momentem była druga wojna światowa a ostatnio pierwsze lata niepodległości.

Należy dodać, że znaczne ilości mąki trafiają obecnie do Gruzji nielegalnie w postaci przemytu przez Południową Osetię. Działania władz gruzińskich zmierzające do ograniczenia przemytu przez tę prowincję spowodowało wyraźne ograniczenie podaży i w efekcie odczuwalny wzrost cen mąki i wypieków.

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl