zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Przemysł i surowce mineralne romb

Przemysł i budownictwo to gałęzie gospodarki, które najdotkliwiej odczuły kryzys pierwszych lat niepodległości. Wystarczy wspomnieć, że w 2002 roku wartość produkcji całego przemysłu sięgała niespełna 20% stanu z 1990 r. Wśród gałęzi przemysłu największe znaczenie pod względem wartości odgrywa obecnie produkcja oraz zaopatrzenie w energię, gaz i wodę bieżącą. Nieco mniejszy udział w tworzeniu PKB w ma przetwórstwo rolno-spożywcze (produkcja żywności i napojów). Kolejne dwa, niemal równe miejsca, zajmują - przemysł elektromaszynowy (środki transportu) i metalowy. Na dalszej pozycji plasuje się górnictwo, czyli wydobycie rud manganu, miedzi i złota, węgla kamiennego oraz skalnych surowców budowlanych (bazalty, granity, żwir, piach).

Jak na swą wielkość Gruzja jest dość zasobna w bogactwa naturalne. Od końca XIX wieku, w okolicach miejscowości Cziatura (region Imeretia) eksploatowane są największe w świecie złoża manganu, który znajduje szerokie zastosowanie w wielu metalicznych stopach. Z kolei w miejscowościach Tkibuli i Tkwarczeli nadal wydobywany jest węgiel kamienny. Jednak najsłynniejszym surowcem eksportowym Gruzji są - często lecznicze - wody mineralne. Nawet w niektórych polskich sklepach można spotkać wodę "Bordżomi", którą pozyskuje się ze źródeł na stokach Gór Mescheckich (Mały Kaukaz). Obfitość wód mineralnych, gęste lasy i korzystny klimat to główne zalety okolic Bordżomi, dzięki którym powstało i szybko rozwinęło się uzdrowisko.

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl