zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Pogoda i Klimat romb

Gruzja, przyroda - klimat

Obszar Gruzji leży głównie w strefie klimatów podzwrotnikowych, które zazwyczaj kojarzą się z ciepłymi wakacjami. Jednak gruziński klimat uderza przede wszystkim licznymi kontrastami i silną piętrowością. Ogromne bogactwo warunków pogodowych na tak niewielkim obszarze jest efektem zróżnicowanej rzeźby, jednoczesnej bliskości morza i rozległych połaci lądu.

W zachodnich regionach kraju panuje łagodny klimat podzwrotnikowy morski, z gorącym, parnym latem i ciepłą zimą. Opady roczne przekraczają nierzadko 2800 mm w ciągu roku (dla porównania średnia dla Polski wynosi ok. 600 mm). Najwięcej wilgoci otrzymują zachodnie zbocza Gór Mescheckich nieopodal Batumi. W ciągu roku spada tam warstwa wody o grubości 4000 mm, czyli nie mniej nie więcej tylko 4 metrów!

Im dalej od morza tym klimat bardziej kontynentalny tj. coraz mniej opadów i rosnące kontrasty termiczne między latem a zimą. Nieopodal granicy z Azerbejdżanem, w okolicach miasta Rustawi, opady roczne nie osiągają nawet skromnych 400 mm rocznie a latem z nieba leje się prawdziwy żar. Od czerwca do września temperatura nierzadko przekracza +40°C w cieniu.

Orzeźwienia należy szukać w górach. Tutaj zawsze można liczyć na rześkie powietrze, choć temperatura silnie zależy od wysokości. W wyższych partiach nawet letnie noce bywają mroźne. Góry zapewniają także sporo wilgoci. Wielkość opadów jednak mocno zależy od ekspozycji stoku, wysokości oraz oddalenia od Morza Czarnego. Również i w górach im dalej na wschód tym mniej opadów i mroźniejsze zimy.

Klimat i pogoda w Gruzji - Tbilisi
Klimat i pogoda w Gruzji - Tbilisi

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl