zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
strona główna strzalka GRUZJA - historia strzalka Zmagania z sąsiadami — upadek Iberii i Lazyki

Zmagania z sąsiadami — upadek Iberii i Lazyki romb

Niezależność Iberii i Lazyki (Egrisi) była ciągle zagrożona. Pierwsza z nich najczęściej zmagała się z odwiecznym naporem sąsiedniej Persji, druga zaś była szczególnie narażana przez Bizancjum. Walki przebiegały ze zmiennym szczęściem. Gruzińskim królom raz udawało się odeprzeć wrogie armie, kiedy indziej pustoszyły one kraj a władca stawał się wasalem którejś z politycznych potęg. W walce z Persami stracił życie Wachtang Gorgasali, uznawany za jednego z najwybitniejszych władców Iberii. Jego zasługą jest m.in. przeniesienie stolicy z Mcchety do Tbilisi (VI w.) oraz stworzenie autokefalicznego kościoła, którego najwyższym patriarchą był odtąd katolikos.

Wyczerpujące wojny z sąsiednimi imperiami przyniosły państwom gruzińskim utratę niezależnego bytu w VI wieku. Lazyka (Lazyka) stała się faktycznie bizantyjską prowincją, z kolei Iberia stała się areną zaciętej rywalizacji persko-bizantyjskiej. Ostateczną klęskę obu królestwom przyniósł najazd Arabów w 654 r., którzy obrócili w ruinę wiele miast m.in. dawną stolicę państw zachodniogruzińskich, czyli Ciche-Godżi. Pozostałą przy życiu ludność islamscy zdobywcy gnębili uprowadzaniem w jasyr i krwawym tłumieniem jakichkolwiek przejawów buntu. Mimo swej bezwzględności arabscy władcy stymulowali rozwój gospodarczy poprzez specjalne przywileje dla rzemieślników i kupców a Tbilisi wyrastało na jedną z głównych metropolii Bliskiego Wschodu. Wraz ze wzrostem samodzielności arabskich namiestników ich rządy stawały się bardziej znośne dla miejscowej ludności a nawet zyskiwały jej poparcie. Ziemie zachodniej Gruzji dość szybko przeszły ponownie pod kuratelę Bizancjum, zaś emirat arabski utrzymał się aż do początków XII w. na terenach wokół Tbilisi.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl