zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Podział administracyjny - regiony, republiki autonomiczne, rejony, terytoria miejskie romb

Stosunkowo niewielkie terytorium Gruzji zostało podzielone w dość oryginalny sposób. Na obszarze równym 1/4 terenu Polski znajdują się: 2 republiki autonomiczne (gruz. avtonomiuri respublika), 9 regionów administracyjnych (gruz. mchare) oraz 9 tzw. terytoriów miejskich (gruz. kalakos teritoria). Zarówno regiony administracyjne, jak i republiki autonomiczne składają się z jednostek niższego rzędu zwanych rejonami (gruz. raioni), których w całej Gruzji jest dokładnie 53.

Regiony administracyjne to odpowiedniki polskich województw. Szefami regionalnej administracji są przedstawiciele prezydenta (gruz. sachelmcipo rcmunebuli), których potocznie nazywa się gubernatorami. Są oni minowani (i odwoływani) dekretem prezydenta. Właśnie owych 9 regionów administracyjnych stanowi podstawę do przestrzennych opracowań statystycznych w skali kraju.

Lista regionów administracyjnych:

L. p. nazwa w języku polskim transkrypcja w języku angielskim oryginalna transkrypcja zapis fonetyczny oryginalnej nazwy stolica powierzchnia km2 liczba ludności
1 Kachetia Kakheti kacheti Telawi 11 310 407 000
2 Mccheta
-Mtianeti
Mtskheta
-Mtianeti
mccheta
-mtianeti
Mccheta 6 785 125 000
3 Dolna Kartlia Kvemo Kartli kwemo kartli Rustawi 6 528 497 000
4 Kartlia Wewnętrzna Shida Kartli szida kartli Gori 6 200 314 000
5 Samcche
-Dżawachetia
Samtskhe
-Javakheti
samcche
-dżawacheti
Achalciche 6 413 208 000
6 Imeretia Imereti imereti Kutaisi 6 552 700 000
7 Guria Guria guria Ozurgeti 2 033 143 000
8 Racza
-Leczchumi i Dolna Swanetia
Racha
-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
racza
-leczchumi da kwemo swaneti
Ambrolauri 4 954 51 000
9 Megrelia
-Górna Swanetia
Samegrelo
-Zemo Svaneti
samegrelo
-zemo swaneti
Zugdidi 7 441 466 000

Mapa regionów administracyjnych - podział administracyjny Gruzji

Gruzja, Mapa regionów administracyjnych - podział administracyjny Gruzji

Republiki autonomiczne to Abchazja i Adżaria. Obie zostały utworzone przez sowietów w latach XX ubiegłego wieku. Wówczas również powołano do życia trzecią jednostkę autonomiczną, choć o mniejszych uprawnieniach – Południowoosetyjski Obwód Autonomiczny. Podczas eskalacji konfliktu gruzińsko-osetyjskiego na początku lat 90-tych władze centralne odebrały status autonomiczny Obwodowi a jego obszar włączyły do kilku sąsiednich regionów, głównie Szida Kartli (Kartli Wewnętrznej). Od kilkunastu lat większość terenów Abchazji i Osetii Południowej jest de facto okupowane przez wojska rosyjskie (formalnie siły pokojowe WNP) i rządzone przez zależne od Kremla samozwańcze rządy separatystów.

Terytoria miejskie to siedem gruzińskich miast, które bezpośrednio podlegają władzom centralnym. Są to specjalne jednostki administracyjne o istotnym znaczeniu dla państwa. Poniżej znajduje się mapa podziału administracyjnego Gruzji z uwzględnieniem terytoriów miejskich.

Lista terytoriów miejskich:

  1. Tbilisi
  2. Kutaisi
  3. Rustawi
  4. Poti
  5. Cchinwali
  6. Tkibuli
  7. Cziatura
  8. Zugdidi
  9. Gori


Rejony (rajony) to jednostki administracyjni niższego szczebla, z których składają się regiony i republiki autonomiczne. W wielu językach obcych określa się je mianem „dystryktów”. Pod względem powierzchni oraz miejsca w hierarchii jednostek administracyjnych gruzińskie rejony można porównać do polskich powiatów. Wszystkie 53 rejony administracyjne przedstawia poniższa mapa.

Gruzja, Mapa terytoriów miejskich, podział administracyjny

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl