zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Ustrój polityczny romb

Gruzja jest republiką, w której występuje klasyczny trójpodział na władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą. Najważniejsze osoby w państwie to: prezydent Micheil Saakaszwili, premier Zurab Nogaideli oraz przewodnicząca parlamentu Nino Burdżanadze. Gruzińskie prawodawstwo opiera się na konstytucji przyjętej przez parlament 24 sierpnia 1995 r.

Gruzja obchodzi dwa święta narodowe: 26 maja Dzień Niepodległości (rocznica ogłoszenia aktu niepodległości Gruzińskiej Republiki Mieszewickiej w 1918 r.) oraz 9 kwietnia Dzień Jedności Narodowej (pamiątka krwawej pacyfikacji niepodległościowej manifestacji przez sowiecką armię w 1989 r., na ulicach Tbilisi).

Władza wykonawcza jest dzielona pomiędzy prezydentem a premierem. Prezydent jest głową państwa a zarazem zwierzchnikiem ministerstwa bezpieczeństwa państwowego (odpowiednik polskiego MSWiA) oraz ministerstwa obrony. Dzieli on władzę wykonawczą z premierem, który stoi na czele rządu złożonego z pozostałych ministerstw.

Władza ustawodawcza spoczywa w rękach jednoizbowego parlamentu - Rady Najwyższej. Pracami parlamentu kieruje przewodniczący, którego uprawnienia podobne są do polskiego marszałka Sejmu. Gruziński parlament składa się z 235 miejsc obsadzanych w powszechnych wyborach na czteroletnią kadencję. Z list partyjnych wybiera się jedynie 150 parlamentarzystów. Ostatnie wybory parlamentarne odbyły się 28 marca 2004 r., czyli kilka miesięcy po bezkrwawej „rewolucji róż”. Wybory te zostały uznane przez Gruzinów i społeczność międzynarodową za jedne z najbardziej wolnych i uczciwych w historii niepodległej Gruzji. Najwięcej, bo aż 135 mandatów zdobyła prezydencka partia Ruch Narodowy-Front Demokratyczny (67,7% głosów).

Najwyższe organy władzy sądowniczej w Gruzji to Sąd Najwyższy i Sąd Konstytucyjny. Członkowie Sądu Najwyższego wybierani są przez parlament, z rekomendacji przewodniczącego składu sędziowskiego lub prezydenta.

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl