zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Kolchidzki Park Narodowy romb

Jest jednym z nielicznych gruzińskich obszarów chronionych położonym poza górami. Znajduje się w zachodniej części kraju, nieco na wschód od portowego miasta Poti, na obszarze Niziny Kolchidzkiej, w niewielkiej odległości od wybrzeża. Powierzchnia rezerwatu wynosząca 500 km2 obejmuje brzegi przymorskiego jeziora Paleostomi i bagniska nad rzeką Piczori.

Park utworzono w 1947 roku dla ochrony podmokłych siedlisk unikatowej roślinności nizinnej, którym zagrażało intensywne osuszanie. Na jego obszarze zachowały się trawiaste bagna i torfowiska oraz niezwykle bujne, bagienne lasy kolchidzkie, które stanowią pozostałość - czyli relikt - dawnej roślinności trzeciorzędowej. W drzewostanie tych lasów występują m.in. buk, dąb imertyński, olcha brodata, jesion i lipa. Natomiast podszycie składa się z różanecznika żółtego, bukszpanu kolchidzkiego oraz lian kojarzących się zazwyczaj z wilgotnymi lasami równikowymi. Rzadziej niż lasy kolchidzkie spotyka się w rezerwacie lasy z bukszpanem i jeżyną kaukaską. Spośród endemitów występuje figowiec i kłokoczka kolchidzka.

Świat zwierzęcy jest równie bogaty co miejscowa flora. Występują tu: szakale, dziki, sarny, żółwie błotne i kuny. Ichtiofauna, czyli ryby są reprezentowane przez co najmniej 30 gatunków. Zimową porą rezerwat zamieszkuje ponad 20 gatunków ptaków, które przylatują z Syberii, Europy Północnej i Środkowej m.in. bociany białe, ibisy i żurawie.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl