Lagodeski Park Narodowy powstał w 2003 r. na bazie istniejącego wcześniej rezerwatu przyrody. Dziś zajmuje powierzchnię prawie 2000 ha, z czego większość przypada na południowe stoki Pasma Głównego Wielkiego Kaukazu. Wśród gruzińskich obszarów chronionych wyróżnia się malowniczym krajobrazem. Zachwyca rozległymi panoramami oraz pięknem wodospadów i jezior wysokogórskich.
Dziewicza przyroda parku słynie z wielu endemicznych roślin i zwierząt. Występuje tu przepiękna piwonia Młokosiewicza, którą sklasyfikował polski botanik Ludwik A. Młokosiewicz (założyciel Rezerwatu Lagodeskiego). Innymi endemitami są piwonia lagodeska, primula juliae i berberys kaukaski. Lagdechi to także cenne gatunki zwierząt, m.in.: endemiczny nurzaniec kaukaski (płaz podobny do żaby), niedźwiedź brunatny, wilk, ryś, kozica, ułar kaukaski, koza wschodniokaukaska, sokół wędrowny, orzeł przedni i sęp brodaty.
Lagodeski Park Narodowy znajduje się tuz przy granicy z Azerbejdżanem i Rosją, na północ od przygranicznego miasteczka Lagodechi. W sąsiednim Azerbejdżanie chroni się wschodnią część tego ekosystemu. Turyści mogą poruszać się po parku pieszo lub na koniach, choć są proszeni o trzymania się specjalnych ścieżek. Przy wejściu do parku pobierana jest niewielka opłata wstępu.