zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Lagodeski Park Narodowy romb

Lagodeski Park Narodowy powstał w 2003 r. na bazie istniejącego wcześniej rezerwatu przyrody. Dziś zajmuje powierzchnię prawie 2000 ha, z czego większość przypada na południowe stoki Pasma Głównego Wielkiego Kaukazu. Wśród gruzińskich obszarów chronionych wyróżnia się malowniczym krajobrazem. Zachwyca rozległymi panoramami oraz pięknem wodospadów i jezior wysokogórskich.

Dziewicza przyroda parku słynie z wielu endemicznych roślin i zwierząt. Występuje tu przepiękna piwonia Młokosiewicza, którą sklasyfikował polski botanik Ludwik A. Młokosiewicz (założyciel Rezerwatu Lagodeskiego). Innymi endemitami są piwonia lagodeska, primula juliae i berberys kaukaski. Lagdechi to także cenne gatunki zwierząt, m.in.: endemiczny nurzaniec kaukaski (płaz podobny do żaby), niedźwiedź brunatny, wilk, ryś, kozica, ułar kaukaski, koza wschodniokaukaska, sokół wędrowny, orzeł przedni i sęp brodaty.

Lagodeski Park Narodowy znajduje się tuz przy granicy z Azerbejdżanem i Rosją, na północ od przygranicznego miasteczka Lagodechi. W sąsiednim Azerbejdżanie chroni się wschodnią część tego ekosystemu. Turyści mogą poruszać się po parku pieszo lub na koniach, choć są proszeni o trzymania się specjalnych ścieżek. Przy wejściu do parku pobierana jest niewielka opłata wstępu.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl