zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Rezerwat Kazbegi romb

Formy skalne w Rezerewacie Kazbegi
Formy skalne w Rezerewacie Kazbegi
fot. Dorota Chomiak

Jest dość nietypowy. Obszar chroniony nie jest zwarty, lecz składa się z kilkudziesięciu niewielkich enklaw rozrzuconych na znacznym obszarze. Łącznie rezerwat zajmuje powierzchnię 38 km2.

Rezerwat znajduje się w północnej części kraju, ciągnąc się wzdłuż przygranicznego odcinka Gruzińskiej Drogi Wojennej (okolice miasta Kazbegi). Obejmuje stoki Pasma Bocznego, jak i Pasma Głównego w Wielkim Kaukazie. Na obszarze rezerwatu występuje znaczna rozpiętość wysokości - od 1400 do 5047 metrów n.p.m. - szczyt Mkinwarcweri (Kazbek)- dlatego też roślinność tworzy wyraźne pięrta.

Rezerwat ustanowiono w 1976 w celu ochrony roślinności subalpejskiej i alpejskiej oraz wysokogórskiej fauny. W piętrze leśnym występuje brzoza Raddego i sosna kaukaska a w podszycie m.in. różanecznik kaukaski i jarzębina kaukaska. Piętro alpejskie tworzą łąki z roślinnością trawiastą i zielną. Nad nimi, w piętrze subniwalnym spotyka się mchy i porosty. Wyżej, od wysokości 3200 m n.p.m. występują wieczne śniegi i lodowce a w ich sąsiedztwie roślinność peryglacjalna.

Fauna obfituje w endemity. Żyją tu kaukaskie niedźwiedzie brunatne, kaukaskie kuny domowe, cietrzew kaukaski oraz kozice i koziorożce dagastańskie.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl