zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Rezerwat Kintryjski romb

Znajduje się w południowo-zachodzniej Gruzji, na terenie Autonomicznej Republiki Adżarskiej. Jak większość gruzińskich obszarów chronionych Rezerwat Kintryjski posiada górzysty charakter (od 450 do 2598 m n.p.m.) Obejmuje fragment północno-zachodnich stoków Gór Mescheckich - jednego z pasm Małego Kaukazu. Na terenie rezerwatu znajdują się bystre rzeki górskie, liczne wodospady a także malownicze, wysokogórskie jeziora. Rezerwat zajmuje powierzchnię 72 km2, z czego zdecydowana większość przypada na lasy (90%).

Rezerwat ustanowiono w 1959 r. aby chronić reliktowe lasy kolchidzkie. Florę reprezentuje 1200 gatunków. Drzewostan składa się z kasztana jadalnego, buka, cisu i dębu a wiecznie zielone podszycie składa się z różanecznika i laurowiśni. Znaczna deniwelacja powoduje silną piętrowość klimatyczno-roślinną. Powyżej lasów, w piętrze subalpejskim spotyka się zarośla z jałowcem, szakłakiem imertyńskim, brzozą Miedwiediewa. Najwyższe partie rezerwatu pokrywają alpejskie łąki z bogactwem ziół.

Miejscowa fauna obfituje w endemity, takie jak kaukaski niedźwiedź brunatny, zaś z ptactwa orzeł cesarski oraz ułar kaukaski.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl