zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Rezerwat Rica romb

Leży w północno-zachodniej Gruzji, na terenie Abchaskiej Republiki Autonomicznej. Obejmuje okolice jeziora Rica, czyli południowe stoki Pasma Głównego w Wielkim Kaukazie oraz górny odcinek doliny rzeki Bzypi. Powierzchnia rezerwatu wynosi 162 km2, z czego 91 % przypada na lasy.

Rezerwat ustanowiono w 1957 roku by chronić przyrodę górskiego jeziora Rica oraz wysokogórskie lasy. Wysokości na terenie rezerwatu zmieniają w zakresie od 400 do 2200 m n.p.m., co przekłada się na piętrowość klimatu i roślinności. Najniższe partie rezerwatu porastają lasy liściaste z obfitością lipy kaukaskiej, grabu, kasztana jadalnego, bukszpanu i dębu imertyńskiego. Powyżej, w przedziale wysokości 600 - 1800 m n.p.m. występują lasy z dominacją jodły kaukaskiej, buka wschodniego i z różanecznikami, laurowiśnią oraz ostrokrzewem w podszycie. Brzegi Jeziora Rica porasta tajga z potężną jodłą kaukaską. Na wysokości 2000 metrów zaczynają się hale z trawą i ziołami.

Świat zwierzęcy reprezentują m.in. niedźwiedź kaukaski, jeleń kaukaski, koziorożec kaukaski, kozica, ułar kaukaski, cietrzew kaukaski, sęp płowy, orzeł przedni oraz mnóstwo ptaków śpiewających a w rzekach pstrągi.

Wśród cennych elementów przyrody nieożywionej e rezerwacie występują liczne gorące źródła.

Uwaga! Niepewna sytuacja polityczna w tym regionie Gruzji niepozwala obecnie na odwiedzanie rezerwatu.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl