zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
strona główna strzalka Parki narodowe i rezerwaty strzalka Waszlowański Park Narodowy

Waszlowański Park Narodowy romb

W 2003 r. władze Gruzji postanowiły rozszerzyć obszar Rezerwatu Waszlowańskiego i jednocześnie powołać do życia Waszlowański Park Narodowy o powierzchni 25144 ha. Zarówno park, jak i rezerwat leżą w południowo-wschodnim, niemal bezludnym zakątku Gruzji. Obszary chronione Waszlowani znajdują się we wschodniej części Płaskowyżu Jorskiego, nazywanego powszechnie udabno, czyli pustynia. Rzeczywiście jest to najsuchsza część kraju a krajobraz ma raczej półpustynny charakter.

Mimo swej surowości i niedostępności Waszlowański Park Narodowy zasługuje na odwiedziny. Ochronie podlegają wyjątkowe krajobrazy i zbiorowiska roślinne oraz rzadkie gatunki. Charakterystyczne dla parku są tzw. badlandy (ang. badlands – „złe ziemie”), czyli suche tereny wyżynne rozcięte głębokimi, wąskimi jarami i wąwozami na skutek rzadkich, ale obfitych opadów. Tworzą one gęste i wielobarwne labirynty, urozmaicone fantazyjnymi formami skalnymi (ostańce erozyjne). Waszlowańskie badlandy tworzą wyjątkowo malowniczy krajobraz.

Cennymi elementami parku są lasy pistacjowe i jałowcowe oraz kserotermiczne formacje roślinności trawiastej i krzewinek. Na terenie objętym ochroną występują m.in.: lampart, hiena pręgowana, niedźwiedź brunatny, ryś, wilk, dzik, sęp płowy, sęp kasztanowy, sęp egipski, drop mały oraz bociany czarne.

Park Waszlowański jest dostępny przez cały rok. W zimie rzadko notuję się tam opady śniegu i ujemne temperatury w ciągu dnia. Okres najbujniejszej wegetacji przypada na wiosnę, kiedy to stepy i półpustynia obficie zakwitają. W czasie letnich wypraw może przeszkadzać silny upał i brak wody. Na terenie parku i rezerwatu można poruszać się pieszo, konno a w niektórych partiach także samochodem i rowerem. Należy pamiętać o dobrym zaopatrzeniu, gdyż teren parku znajduje się z dala od ludzkich siedzib (a tym bardziej sklepów). Warto wiedzieć, że Płaskowyż Jorski jest wymarzonym miejscem dla węży (również tych jadowitych), dlatego zachowajmy szczególną ostrożność przy zakładaniu obozowiska i poruszaniu się w terenie. Z powodu ryzyka ukąszenia lepiej zrezygnować z sandałów i krótkich spodni.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl