zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Chewi romb

Gruzja, położenie regionu Adżaria

Region Chewi leży pomiędzy dwoma najwyższymi pasmami Wielkiego Kaukazu. Jego południowe granice biegną po Paśmie Wododziałowym (Główny), północne zaś po Paśmie Bocznym, którego kulminacją jest odległy o 200 km Elbrus . Nad Chewi majestatycznie góruje inny pięciotysięcznik tego pasma a mianowicie biała piramida wygasłego wulkanu Kazbek (5047 m n.p.m.) .

Gruzja, Chewi, góra Kazbek
biała piramida wygasłego
wulkanu Kazbek (5047 m n.p.m.)

Podobnie jak w przypadku sąsiadującej od wschodu Chwesuretii nazwa regionu wiąże się z rzeźbą terenu obfitującą w głębokie doliny (chewi = wąwóz). Oba te regiony mają ze sobą znacznie więcej wspólnego. Wystarczy wspomnieć choćby o umiarkowanym klimacie i alpejskim krajobrazie. Chewi jest jednym z bardziej istotnych strategicznie gruzińskich regionów, gdyż przez sam jego środek biegnie Gruzińska Droga Wojenna . Już starożytny geograf Strabon opisywał ten szlak łączący północnokaukaskie stepy z Bliskim Wschodem. Współczesna nazwa ma znacznie krótszą, bo "jedynie" dwustuletnią historię. Wiąże się ona z modernizacją traktu przez władze carskie w XIX w., w celu szybkiej dyslokacji wojsk między Północnym i Południowym Kaukazem. Newralgicznym odcinkiem Drogi Wojennej jest Wąwóz Darialski, wzmiankowany przez dawnych geografów jako "Wrota Alanów". Jest to głęboki na 1500 m kanion, który miejscami zwęża się zaledwie do kilkuset metrów. Wejście do tego wąwozu znajduje się kilka kilometrów na północ od stolicy regionu - miasta Kazbegi. Z drugiej strony "Wrota Alanów" otwierają się na granicy z Federacją Rosyjską.

Gergeti Cminda Sameba
Cminda Sameba

Wzdłuż chewskiego odcinka Drogi Wojennej wznosi się wiele baszt oraz kilka fortyfikacji i zamków, z których większość powstała w czasach gruzińskiej monarchii. Jadąc do Kazbegów dostrzeżemy parę urokliwych kościółków stojących na okolicznych skałach i wzgórzach. Największe wrażenie robi kompleks świątynny Tsminda Sameba (Świętej Trójcy) na wzgórzu Gergeti, u którego stóp rozłożyło się miasto Kazbegi.

Gergeti Cminda Sameba

Dla ochrony wysokogórskiej flory i fauny w Chewi utworzono Rezerwat Kazbegski . Stosunkowo największe obszary chronione znajdują się w dolinie Tereku oraz dolinie Sno.

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl