zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Dolna Kartlia romb

Gruzja, położenie regionu Dolna Kartlia

W Kartlii Dolnej mieści się centrum polityczno-gospodarcze Gruzji oraz skupia się ponad 20% jej ludności. Najbardziej ludne miasta to stołeczne Tbilisi oraz sąsiednie Rustawi (gruzińska wersja Nowej Huty). W tym regionie znajdują się miejsca i obiekty szczególnie ważne w historii państwa i narodu.

Gruzja, region Dolna Kartlia, dawna stolica Mccheta
dawna stolica Gruzji - Mccheta

Nieopodal Tbilisi, w widłach rzek Mtkwari (ros. Kury) i Aragwi leży starożytna stolica - Mccheta, gdzie w 337 r. władca Mirian ogłosił chrześcijaństwo religią państwową. Zarówno w samym mieście, jak i w okolicach zachowało się wiele imponujących świątyń z pierwszych wieków gruzińskiego chrześcijaństwa (np. Sweti Cchoweli, Dżwari, Samtawro, Saguramo).

Nie mniej wspaniałe skarby gruzińskiej kultury znajdują się też na wschodnich rubieżach regionu, na granicy z Azerbejdżanem. Tam, z dala od ludzkich siedzib, na skalistej półpustyni stoi kilka kompleksów klasztornych Dawid Garedżi (z VIII w.).

Gruzja, region Dolna Kartlia, miasto skalne Dawid Garedżi
miasto skalne Dawid Garedżi

Wyraźne zagęszczenie zabytków gruzińskiej architektury występuje pomiędzy rzeką Mtkwari (Kurą) na wschodnie a Górami Dżawacheckimi na zachodzie. Perskie podboje i przesiedlenia spowodowały jednak, że od XVII wieku liczebnie dominują na tych terenach Azerowie. Absolutną perłą tych okolic jest monumentalna bazylika w miejscowości Bolnisi, którą wzniesiono już w V wieku!

Udabno i Dmanisi to dwie niewielkie osady Kwemo Kartli, który zasłynęły w świecie z unikalnych znalezisk. Natrafiono tam na szczątków hominidów liczące co najmniej milion lat. Intrygujące rekonstrukcje tych istot można oglądać w Muzeum Narodowym w Tbilisi.

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl